Core egzersizlerinin 12-14 yaş arası bayan voleybolcularda denge ve dikey sıçrama üzerine kronik etkisi
Effect of core exercises on balance and vertical jump of 12-14 aged female volleyball players
- Tez No: 631270
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı 8 haftalık core antrenman programının kadın voleybolcularda denge ve dikey sıçrama üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmaya, 12-14 yaş arasında 24 kadın voleybol oyuncusu (12 deney grubu, 12 kontrol grubu) gönüllü olarak katıldı. Deney gurubuna 8 hafta boyunca haftada 3 gün/60 dk core antrenman programı ve rutin voleybol antrenmanı uygulanırken, kontrol grubu 8 hafta boyunca sadece rutin voleybol antrenmanlarına devam etti. Deneklere 8 haftalık antrenman programı öncesinde (ön test) ve sonrasında (son test) denge ve dikey sıçrama testleri uygulandı. Elde edilen veriler SPSS 22.00 paket programı ile Paired Samples T testi ve Independent Samples T testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of the 8-weeks core training program on balance and vertical jump in female volleyball players. 24 female volleyball players aged 12-14 (12 in experimental group, 12 in control group) voluntarily participated in the study. While the core training program and routine volleyball training was applied to the experimental group for 8 weeks, 3 days in a week/ 60 minutes per day, only routine volleyball training was applied to the control group for 8 weeks. Balance and vertical jump tests were applied to the subjects before (pre-test) and after (post-test) 8 weeks core training program. Paired and Independent Samples t Tests on SPSS 22.0 program were used for statistical analysis.