Otel işletmelerinde gelir gider bütçesinin düzenlenmesi ve yönetimde kontrol aracı olarak kullanılması
- Tez No: 63133
- Danışmanlar: PROF. DR. NALAN AKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1074
Özet
ÖZET Otel işletmelerinin kuruluş amacı, faaliyetlerini sürdürdükleri sürece kar elde etmektir. Bunu sağlamak için gelişen teknolojiyi takip etmektir. Bunu sağlamak için gelişen teknolojiyi takip etmeli ve hizmet kalitesi, müşterinin gereksinimlerine cevap verecek nitelikte olmalıdır. Oteller sürekli karlılığı sağlayabilmek için gelecek dönemlerdeki faaliyetlerini de parasal değerlerle belirterek planlamalıdırlar. Bütçe adı verilen bu planlar, işletmelerin geleceklerini önceden görmelerinde yardımcı olan önemli bir yönetim aracıdır. Yönetimin planlama ve kontrol fonksiyonlarının yerine getirilmesinde yardımcı bir araç olan bütçe ile bir hedef saptanır. Hedefe ne şekilde ulaşılacağı da ayrıntılarıyla belirlenir. Sonuçta ise işletme, amaca ne ölçüde ulaşıldığım kontrol eder ve ortaya çıkan sonuçlan değerlendirerek, gelecek dönemde kontrolü geliştirmede yararlanır. Otel işletmelerinde yönetime yardımcı olacak en uygun bütçeleme, departmanlar düzeyinde gelirlerin ve giderlerin bütçelenmesidir. Bu doğrultuda hazırlanan bütçeler departman performanslarını ölçmeye olanak sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The establishment aim of hotel firms is to obtain profit during their activities. For this aim, they should follow the developing technology and the service quality should be able to respond the necessities of customers. For the continuous profitablity, hotels should plan their future activities according to the monetary value. The plan which is called budget, is an important management tool the estimate the future performans of the firms. With the budget which is a tool for the planning and control functions of management, an objective is also determined in details. At the end, firms control in what level the objective is reached and by evaluating the future term control. In hotel firms management, the appropriate too for budgeting is to budget the incomes and expenditures at the departments level. The budget which is prepared in this direction will provide possibility to measure the performance of the departments.