Ofis otomasyonu ve SAS bilgisayar sistemi ile otomasyon uygulaması
  1. Tez No: 63132
  2. Yazar: ERTUĞRUL BAŞAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ÖNGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Günümüzde yaşanan hızlı teknolojik gelişme ve değişmeler örgütleri doğru orantılı olarak etkilemektedir. Hızla üretilen bilgi ve teknoloji, insan istek ve tercihlerinde farklılaşmalara ve anlaşılması ve karşılanması daha güç bir hal almasına neden olmuştur. Globalleşen dünyada rekabete ve çağa ayak uydurmak gelişen teknolojileri kullanmaya bağlıdır. Çağdaş yönetim anlayışında örgütlerin beyni rolünü ofisler üstlenmektedir. Yöneticilerin ihtiyaç duyduğu her türlü veri ve bilginin elde edildiği, işlendiği, kullanıcılarına sunumunun yapıldığı, depolandığı ve her an kullanıma hazır halde tutulduğu ofislerin bu faaliyetlerini yerine getirebilmesi, gelişmiş ofis otomasyon sistemlerinin etkin ve verimli olarak kullanılmasıyla mümkündür. Bu çalışmada yönetim, yönetici, ofis, ofis yönetimi, ofis otomasyonu sistem ve alt sistemleri kavranılan tanıtılmış ve ofis otomasyonunun modern yönetimdeki önemini vurgulamak amacıyla çeşitli bilimsel araştırma ve bulgulardan yararlanılmıştır, bunlara ek olarak örnek bir ofisin SAS bilgisayar programı yardımıyla ofis otomasyonu uygulanmasına geçişi üzerinde ayrıntılı olarak durulmuştur. Ayrıca ülkemizde ofis otomasyonunun durumu ve geliştirme önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today'srapid technological changes and developments affect the orga- nizations proportionally. Human demonds and prefences have become detailed and defferentiated as a consequence of rapid growth of scientific kııowledge and technology. in order to survive the competition and keep tıp vvith today's world, extensive usage of technology has become the most important factor among others. Offices have become the brains of organization in contemporary admi- nistration. Offes are the places where ali informations needed by the manage- ment are provided for, ali informations stored safely and made readily available to the autorized persons in the organizations. Offices provide such vith services by the use of effective automation systems. in this thesis, management, manager, office management, office automation conceps were introduced in some details. Place of office automation in the contemporary management has been underlined by various research findings. Also, an example of office automation by SAS systems has been illustrated. in addition to this, a description of the office automation in Turkey has been provided and some suggestion were made to advence the level of automation in our offices.