Ekonomik gelişme açısından kaliteye yaklaşımlar
Approaches to quality for economic development
- Tez No: 63139
- Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP AKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
TÜRKÇE ABSTRAKT Endüstriyel alanda bütün dünyada etkili olan kalite hareketi, artık, işletme sahiplerini, yönetim açısından faaliyet gösterdikleri sektördeki işlerini yeniden yapılandırmak zorunda bırakmakta, değişim ve gelişmeye itmektedir. Bunun neticesinde ise, ister mal, ister hizmet olsun ürünün kalitesi; ilk defasında ve her defasında istenilene olan uygunluk derecesi kanıtlanmakta, hatalı üretimden kaynaklanan tekrar işleme sürecinden geçirme azalmakta, dolayısıyla üretkenlik artarken maliyet düşmektedir. Üretimi bir defada doğru gerçekleştirmek, üretim başında hatalı bir ürünü düzeltmekten daha ucuza mal olmaktadır. Bu mantık çerçevesinde kavram olarak kalite sürekli gelişmeyi hedefleyen disiplinli ve sistematik bir yaklaşım gerektirir. Kalite; bir ürün ve/veya hizmetin, o ürün ve/veya hizmetin son kullanıcısı olan müşteri tarafından tanımlanmış, ihtiyaç ve beklentilerin karşılanma derecesidir. Kalitenin esas aldığı müşteri tatmini veya memnuniyeti ürün ve/veya hizmetin sunduğu performansın mükemmellik derecesinden, üstün performans ise müşteri memnuniyeti doğrultusunda motive olmuş takım çalışmasını esas alan katılımcı bir yönetim anlayışından gelir. Bu bağlamda, Toplam Kalite Yönetimi yeni bir program olmayıp, bir yönetim felsefesidir. Her ne kadar önceleri başarısız olmuşsa da eskisi gibi olma kavramından öte buluşsal bir yönetim anlayışıdır, çünkü sürekli iyileştirme ve gelişmeyi hedef alır ve herşeyden önce uzun vadelidir. İşletme içi ve dışı problemlerin tanımlanması ve çözümüne yapısal ve disiplinli bir yaklaşım olup; bu yaklaşımın çeşitli sloganların aksine yönetimin karar alma uygulama mekanizması ile kavranmasının sağlanmasıdır. Bu yüzden organizasyon yapısında yukarıdan aşağıya; üst yönetimden alta belirlenmiş, kısa vadeden çok uzun vadeli yaklaşımları ele alan sadece kalite kontrol yöntemlerinin inisiyatifine bırakılmamış, belirlenmiş gerekliliklerin sağlanması ile desteklenmiş bir kalite anlayışı olup, şartlar karşısında anında belirlenmiş bir hareket tarzı olmanın aksine kalıcı bir çözüm ve işletme yönetimleri için bir hayat tarzıdır.
Özet (Çeviri)
ingilizce abstrakt The study called“Approaches the Quality for Economic Development”consists of $our main parts*the introduction part. Since the subject of this study is about the quality concept and the approaches to quality in the introduction part the history of quality, the leading individuals and their approaches the quality were examined; in addition the related foundations and their studies on quality were introduced. In the first part of this study, the relationship between quality and standardisation was mentioned from the economic development perspective in micro basis. The TS-ISO 9000 Quality Assurance and System Standards and their importance for business were examined. The second part is the examining of the Total Quality Management concept that brings a systematic and discipline to the previous and future understanding of management science. Also the description of the Total Quality Management philosophy and the uses provided by that were mentioned. The third part of this study consists of the approaches to quality in the service sector and the applications of Total Quality Management in the Banking Sector. In this part of the study; the approaches of the quality concept in the banking sector were mentioned the comparison between service production and commodity production was viewed from the aspect of the quality concept. In the fourth part in which the macro economic approaches to quality for economic development were examined; forms the final part of this study. In this part; the quality, foreign trade and the international market share relationship was stated.