Türk tekstil ve hazır giyim endüstrilerinde rekabetçi üretim yöntemlerinin uygulanması
  1. Tez No: 78276
  2. Yazar: HATİCE SADIKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Education and Training, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET Türk Tekstil ve Hazır Giyim Endüstrisinin uluslararası pazarda varlığını sürdürebilmesi ve rekabetçi ortamda başarılı olabilmesi için düşük maliyetli ürünü, yüksek kalitede ve tam zamanında üretmesi gerekmektedir. Günümüzde, müşterilerin beklentilerine cevap veren, her zaman kaliteli, ucuz istenilen ürünü istenilen zamanda sunan firmalar diğer firmalardan daha başarılı olmuştur. Uluslararası alandaki mevcut rekabet gücü esas alınarak yeni rekabetçi üretim yöntem ve tekniklerinin uygulanmasının başarıyı arttırıcı güç olduğu görülmüştür. Bu nedenle Rekabetçi Üretim Yöntemlerinden; Yönetim Prosesi, Toplam Kalite Kontrol, Kendini Yöneten Ekipler, Kalite Fonksiyon Yayılımı, Üretim İçin Tasarım, Bilgisayarla Tümleşik Üretim, Tam Zamanında Üretim ve Otomasyon kavramları hazırlanan bu tezde açıklanmaya çalışılmıştır. İşletmelere uygulanan anket çalışması sonucunda Rekabetçi Üretim Yöntemleri'nin Türk Tekstil ve Hazır Giyim Endüstrileri'nde ne şekilde ve hangi düzeyde uygulandığı tespit edilmeye çalışılarak, teknikleri uygulayan veya uygulayacakların rekabet üstünlükleri sergilenmeye çalışılmıştır. Bu tez, Türk Tekstil ve Hazır Giyim Endüstrilerinin rekabetçi pazarda önde olabilmeleri için ülkemizdeki mevcut durumu da ortaya koyarak üreticileri ve ilgilileri bilgilendirmek ve sürekli gelişmelerini sağlamak amacıyla hazırlanmıştır. Hazırlanan tez çalışmasının, rekabetçi üretim ortamındaki başarıyı arttırmak için yapılacak çalışmalara yardımcı olmasını, gelecekte daha fazla araştırılarak kullanılmasını ve rekabetçi üretim ortamında başarıyı arttırmak için anahtar görevi görmesini dilerim.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT USING THE WORLD-CLASS MANUFACTURING TECHNIQUES IN THE TURKISH TEXTILE AND READY-MADE CLOTHING INDUSTRY To survive in the international markets and to be successful in competitive production world, The Turkish Textile and Ready-Made Clothing Industry should no doubt produce low- cost, high-quality goods through a quite reasonable timing. In present day, the companies which meet their customers expectations and which produce low-cost, high-quality goods in desired time have always been more successful, compared to those of others which do not utilized the mentioned principles; Process Of Management, Total Quality Control, Self-Managed Teams, Quality Function Deployment, Desing For Manufacturing, Computer-Integrated Manufacturing, Just-In-Time and Automation. It has clearly been seen that success can only be increased by applying the new competitive production metheds and techniques the international competition power. This thesis has therefore been prepared, to have The Turkish Textile and Ready-Made Clothing Industry in leading position in competitive market and to inform the producers and other related people and to help them to renew themselves, mentioning at the same the present conditions of our country. I hereby honestly wish that this thesis could be a helpful one with the studies and researches to get the success increased in the competitive production field.