Ankara Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin özsaygı düzeyleri ile denetim odağı düzeyleri arasındaki ilişki
  1. Tez No: 63171
  2. Yazar: HATİCE DURAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET Bu araştırmada, öğrencilerin özsaygı düzeyleri ile denetim odağı düzeyleri arasındaki ilişki ve özsaygı düzeyleri ile denetim odağı düzeylerinin cinsiyet, yaş, algılanan akademik basan, sınıf, devam edilen program türü ve algılanan ailenin gelir düzeyi, yaşamın çoğunun geçirildiği yer, annenin eğitim düzeyi, babanın eğitim düzeyi, algılanan ana-baba tutumları gibi değişkenlere göre incelenmiştir. Araştırma iki yıllık bir yüksekokul olan Hacettepe Üniversitesi Ankara Meslek Yüksekokulunda, 192 kız, 198 erkek olmak üzere toplam 390 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Verileri toplamak için Özsaygı Envanteri, Nowicki-Strickland Denetim Odağı Envanteri ve Kişisel Bilgi Anketi kullanılmıştır. Elde edilen veriler, tek yönlü varyans analizine sokulmuş; gruplar arasındaki fark anlamlı çıktığı durumlarda, hangi gruplar arasında fark olduğunu test etmek için Fisher'm LSD-testi uygulanmış, cinsiyet ve sınıf değişkenlerine ilişkin bulgular bağımsız gruplar için kullanılan“t”testi ile kontrol edilmiştir? Araştırma sonucunda öğrencilerin özsaygı düzeylerinin, algılanan ana-baba tutumuna, devam edilen program türüne, algılanan akademik başarı durumu ile ailenin gelir düzeyine ve babanın eğitim durumuna göre değiştiği saptanmıştır. iÖğrencilerin denetim odağı düzeyleri ise yaş, algılanan akademik başarı durumu ve algılanan ana-baba tutumuna göre anlamlı düzeyde fark göstermiştir. Özsaygı ile denetim odağı arasında anlamlı düzeyde bir ilişki bulunmuştur. ii
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study investigated the relationship between self-estem and locus of control. In addition, whether the levels of self-esteem and locus of control change depending on such variables as gender, age, perceived academic success, grade, the program that subjects take, parents education level, economic level of family and parents attitudes were also investigated. This paper was done with a group of two-year Vociational College students at Hacettepe University. 192 female and 198 male students participated the study. In order to gather information, Self-esteem Inventory, Nowicki-Strickland Locus of Control Inventory and Self-Knowledge Scale were used. The results of the study were analized with one way analysis of varience: when the differences between groups were significant, in order to understand which groups were LSD-test was used. And also“t”-test for independent group was used for understanding whether self-esteem changes according to gender and grade. The results showed the relationship between locus of control and self-esteem were found to be statistically significant. Morever, perceived academic success, the program that subjects take, socio-economic level of family, perceived parent attitudes and education level of father were significantly different from self-esteem levels of subjects. iUAnd also, it was found that levels of locus of control change depending on the age, and success of subjects and attitudes of parents so there were significant differencess between these variables. iv