Ortoreksiya nervoza ile mükemmeliyetçilik algısı, beden imajı ve algılanan ebeveyn tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination of the relationship between orthorexia nervosa, perfectionism, body image and perceived parenting attitudes
- Tez No: 631712
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP MAÇKALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmada ortoreksiya nervoza ile mükemmeliyetçilik algısı, beden imajı ve algılanan ebeveyn tutumları arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırma örneklemini, 18-65 yaş arasında araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden 344 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada; Bilgilendirilmiş Onam Formu, Sosyo-demografik Bilgi Formu, Ortoreksiya Nervoza Değerlendirme Ölçeği (ORTO-11), Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği (ÇBMÖ), Vücut Algısı Ölçeği (VAÖ), Kısaltılmış Algılanan Ebeveyn Tutumları-Çocuk Formu (KAET-Ç) kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişki Pearson Korelasyon Analizi ve Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi ile değerlendirilmiştir. Ortoreksiya nervozanın araştırmanın ana değişkenleri ile olan ilişkisine bakıldığında; mükemmeliyetçilik ve mükemmeliyetçilik alt boyutları ile ortoreksiya nervoza puanı arasında negatif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Beden imajı ve algılanan ebeveyn tutumları alt boyutları ile ortoreksiya nervoza puanı arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Kendine yönelik mükemmeliyetçilik alt boyutunun ortoreksiya nervozayı yordadığı; beden imajı ve algılanan ebeveyn tutumları alt boyutlarının ortoreksiya nervozayı yordamadığı bulunmuştur. Sonuç olarak; mükemmeliyetçilik algısı ve alt boyutları ile ortoreksiya nervoza arasında pozitif yönde ilişki vardır. Aynı zamanda kendine odaklı mükemmeliyetçilik eğilimleri ortoreksiya nervozayı yordamaktadır. Bu açıdan bakıldığında ortoreksiya nervoza ile ilgili yapılacak çalışmalarda kişilerin mükemmeliyetçilik algısının dikkate alınmasının faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the relationship between orthorexia nervosa and perception of perfectionism, body image and perceived parental attitudes. The sample consists of 344 people between the ages of 18-65 who voluntarily agreed to participate in the research. The Informed Consent Form and The Socio-demographic Information Form were used. The Orthorexia Nervosa Rating Scale (ORTO-11), The Multidimensional Perfectionism Scale (MPS), The Body Cathexis Scale (BCS) and Abbreviated Assessment of Perceived Parenting Attitudes in Childhood (S-EMBU-C) were also benefitted. The relationship between the variables was evaluated with Pearson Correlation Analysis and Multiple Linear Regression Analysis. When the relationship between orthorexia nervosa and the main variables of the research were investigated; a negative significant correlation was found between perfectionism and perfectionism sub-dimensions with orthorexia nervosa score. No significant correlation was found between body image and perceived parental attitudes sub-dimensions with orthorexia nervosa score. Self-oriented perfectionism subdimension predicted orthorexia nervosa; body image and perceived parental attitudes subdimensions did not predict orthorexia nervosa. In conclusion; perception of perfectionism and its subdimensions are positively related to orthorexia nervosa. At the same time, self-focused perfectionism tendencies predict orthorexia nervosa. Therefore, it would be beneficial to take the perfectionism perception into consideration in psychosocial studies to be conducted on orthorexia nervosa.