6-11 yaş aralığındaki çocuklarda memeden kesme yöntemine göre anksiyete ve depresyon düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between anxiety and depression levels according to the weather method in children aged 6-11
- Tez No: 631714
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ ŞEN DEMİRDÖĞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Memeden kesme, bebeğin anne sütü alma sürecinin bitirilmesini tanımlayan bir süreçtir. Bu süreçten sonra bebek temel beslenme ihtiyaçlarını ek besinlerle sürdürmektedir. Ancak bu noktada memeden kesme yöntemi ve sürecin nasıl yürütüldüğü fiziksel ve psikolojik açıdan önemli görülmektedir. Bu çalışmanın amacı 6-11 yaş aralığındaki çocuklarda memeden kesme yöntemine göre anksiyete ve depresyon düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu amaçla yapılan çalışmada katılımcılara demografik veri formu, emzirme-memeden kesme yöntemi formu, DSM 5 Düzey-2 Anksiyete Ölçeği 6-17 Yaş Ebeveyn Formu, DSM 5 Düzey-2 Depresyon Ölçeği 6-17 Yaş Ebeveyn Formu, Güçler ve Güçlükler Ölçeği 4-16 Yaş Ebeveyn Formu uygulanmıştır. Çalışmaya 95 kız ve 105 erkek olmak üzere 200 çocuk ebeveyni katılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, sütü yetersiz olduğu için emzirmeyi bırakan annelerin çocuklarında depresyon puanı anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur. Azaltarak memeden kesilen çocukların depresyon, anksiyete, duygusal sorunlar ve akran sorunları puan ortalamaları anlamlı şekilde en düşük bulunmuştur. Korelasyon analizi sonucunda depresyon ile duygusal sorunlar ve akran sorunları arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Anksiyete ile hiperaktivite ve duygusal sorunlar arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Çocuğun yaşı, anne yaşı, kardeş sayısı ve anne sütü alma süresi değişkenleri de bağımlı değişkenlerle ilişkili bulunmuştur. Son olarak çocukların depresyon, anksiyete, güçler ve güçlükler düzeylerine etki eden demografik değişkenler incelenmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgular 6-11 yaş çocuklarda görülen psikolojik sorunlar için memeden kesmenin önemini göstermekle birlikte etki eden demografik değişkenlerin görülmesi açısından değerli sonuçlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Weaning is a process that defines the termination of the baby's breastfeeding process. After this period, the baby continues its basic nutritional needs with additional nutrients. However, at this point, the method of weaning and how the process is carried out are considered important in terms of physically and psychologically. The aim of this study is to examine the relationship between anxiety and depression levels in children aged 6-11 years according to the weaning method. For this purpose, demographic data form, breastfeeding-weaning method form, DSM 5 Level-2 Anxiety Scale 6-17 Age Parent Form, DSM 5 Level-2 Depression Scale 6-17 Age Parent Form, Strengths and Difficulties Scale 4-16 Age Parent Form were applied to the participants. The parents of 200 children, 95 girls and 105 boys, participated in the study. As a result of the analysis, the depression score was found to be significantly iffic in the children of mothers who stopped breastfeeding because of insufficient milk. Depression, anxiety, emotional problems and peer problems mean scores of children who were weaned by ifficult were found to be significantly lower. As a result of the correlation analysis, significant relationships were found between depression, emotional problems and peer problems. Significant relationships were found between anxiety, hyperactivity and emotional problems. Child's age, maternal age, iffic of siblings, and ifficul of breastfeeding were also associated with dependent variables. Finally, demographic variables affecting the children's levels of depression, anxiety, strengths and ifficulties were examined. The findings obtained from the study show the importance of weaning for psychological problems seen in children aged 6-11 years, and provide valuable results in terms of the demographic variables that affect it.