Sosyal beceri eğitiminin üniversite öğrencilerinin sosyal beceri düzeyine etkisi
- Tez No: 63173
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM KEPÇEOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET Bu araştırmada, üniversite öğrencilerine verilen sosyal beceri eğitiminin öğrencilerin sosyal beceri düzeylerine etkisi incelenmiştir. Araştırma, 1995-1996 öğretim yılında Gazi Eğitim Fakültesi' nin çeşitli bölümlerinde okuyan 66 kişilik gönüllü bir grup üzerinde yapılmıştır. Araştırma deseni, ön-test, son-test, deney ve kontrol grup desendir ve 33 öğrenci deney, 33 öğrenci de kontrol grubuna alınmıştır. Öğrencilerin sosyal beceri düzeyi Riggio (1986, 1989) tarafından geliştirilen ve araştırıcı tarafından Türkçe' ye uyarlanan Sosyal Beceri Envanteri ile ölçülmüştür. Deney grubu dokuz haftalık, bir sosyal beceri eğitimine tabii tutulmuştur. Kontrol grubuna ise herhangi bir işlem yapılmamıştır. Elde edilen verilerin analizinde varyans analizinin özel bir hali olan tekrarlanmış ölçümler için tek faktör üzerinden iki boyutlu varyans analizi uygulanmıştır. Elde edilen bulgular, genel olarak sosyal beceri eğitiminin, öğrencilerin sosyal beceri düzeyini olumlu yönde etkilediği şeklindedir. Benzer şekilde, sosyal beceri eğitiminin, sosyal becerinin bir alt boyutu olarak, duyuşsal duyarlık düzeyi üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Ancak sosyal beceri eğitimi, sosyal becerinin diğer alt boyutu olan; duyuşsal anlatımcılık, duyuşsal IIIkontrol, sosyal anlatımcılık, sosyal duyarlık ve sosyal kontrol düzeyleri üzerinde etkili olmamıştır. Bu sonuç, kısmen eğitim süresinin kısa ve alıştırmaların yetersiz olması ile açıklanabilmektedir. Elde edilen bulgulara dayalı olarak yorumlar yapılıp öneriler sunulmuştur. Sosyal beceri eğitiminin öğretim kademelerindeki öğrencilere ve iş yaşamındaki bireylere yararlı olacağı; bu eğitimin öğretim kademelerinde psikolojik danışma ve rehberlik hizmetleri içerisinde, çalışma yaşamında ise hizmet içi eğitim çalışmaları ile yapılabileceği ve bu becerileri ölçen Türkçe envanterlere ihtiyaç olduğu öneriler içerisindedir. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, the effects of university students' social skill education on the levels of their social skill have been examined. The study was carried out on the 66 volunteer individuals who were attending to various branches of Gazi Education Faculty during 1995- 1996 instructional year. Design of research was based on entrance test, final test, experiment, and control group and each group included 33 subjects. Students' social skill level was measured by means of“social skill inventory”which was developed Riggio (1986- 1989 a) and adapted to Turkish by the researcher. Experiment group was subjected to social skill education for nine weeks. Control group did not receive any education. Data analysis was done through two dimensional variance analysis on one factor for repeated measurements, which is a specific form of variance analysis. In general, results showed that social skill education positively influences students' social skill level. Similarly, it was observed that social skill education has considerable effect on the level of emotional sensitivity. However, social skill education as sub dimensions of social skill, was not effective on the emotional expression, control, and social expression, sensitivity, and control.This negative result may be partially explained on the basis of short educational time and insufficient exercises. Depending upon the results, specific interpretations and suggestion have been made. Among the suggestion are social skill education is beneficial for students who are at different education levels and individuals at work; social skill education might be implemented within the psychological counseling and guidance services at the education levels and through in-service education at work life, and needs for inventories in Turkish to measure the skills mentioned above. VI