E-ticarette kayıt dışılığın nedenleri ve çözüm önerileri üzerine nitel bir çalışma
Qualitative study on causes of informality in e-commerce and solution proposals
- Tez No: 631743
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNUR ACER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Ticaret, hem ülkeler hem de firmalar için önem arz eden bir konudur. Teknolojinin hızla gelişmesiyle beraber ticari faaliyetler de değişime uğramaktır. Günümüzde de işini dijital ortama aktarabilen firmaların, diğerlerine göre daha avantajlı konumda olduğu inkâr edilemez bir gerçektir. Pandemi süreciyle birlikte daha fazla vakit geçirebildiğimiz e-ticaret sektörünün sağladığı avantajların yanında sektör olarak ülkemizde yeni oluşunun getirdiği sorunlar yer almaktadır ve bu sorunlardan biri de kayıt dışılıktır. Bu araştırmanın temel amacı e-ticaret sektöründeki kayıt dışılığın sebeplerinin, sonuçlarının neler olduğu ve sektördeki kayıt dışılığın ortadan kaldırılması için neler yapılması gerektiğini incelemektir. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan derinlemesine görüşme tekniği kullanılarak sektörde uzman kişilere konu ile ilgili görüşleri sorulmuştur. Yapılan görüşmeler neticesinde e-ticaretteki en önemli sorunların ödeme alt yapısındaki eksiklikler, yüksek komisyon oranları ve denetim eksikliği olduğu bulgusu elde edilmiştir. Kayıt dışılığın en büyük etkisinin vergiler üzerine olduğu ve devletin bu konuda ciddi zarara uğratıldığı, aynı zamanda sektöre olan güveni zedelediği ve haksız rekabet ortamı oluşturduğu anlaşılmıştır. Devletin denetimleri sıklaştırmasıyla birlikte verimli bir vergi politikası belirlemesi gerektiği düşünülmektedir. Servis sağlayıcıların e-ticaret ve kayıt dışılık konuları ile ilgili eğitimler verip insanları bilinçlendirmeleri gerektiği, tüketicilerin de kayıt dışılığa sebep olan bir duruma şahit olduklarında ilgili makamlara bildirmeleri ve sosyal medyayı kullanarak bu duruma sebep olanları ifşa etmeleri gerektiği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Trade is an important subject for both countries and companies. With the rapid development of technology, commercial activities have also been changing. It is an undeniable fact that companies that can transfer their business to the digital environment today are in a more advantageous position than others. Despite the advantages it provides, one of the problems of being new in our country, the ecommerce sector, where we could have spent more time during the pandemic, is its informal character. The main purpose of this research is to examine the causes and consequences of informality in the e-commerce sector and what should be done to eliminate it. In this study, qualitative research method was used and opinions of experts in the sectors were obtained by in-depth interviews. As a result of the interviews, it was seen that the most important problems in e-commerce are the deficiencies in the payment infrastructure, high commission rates and lack of supervision. It has been understood that the biggest impact of informality is on taxation and the state has suffered serious losses in this regard, at the same time damaging the trust in the sector and creating an unfair competition environment. It is concluded that the state should determine a good tax policy with the tightening of inspections, service providers should provide training on e-commerce and informality and raise awareness, and consumers should inform the relevant authorities when they witness a situation that causes informality and disclose those who caused this situation by using social media platforms.