Kronik bel ağrısı olan hastalarda hastalık biliş, fiziksel aktivite ve depresyon düzeyleri ilişkisinin belirlenmesi
Determination of illness cognition, physical activity and depressi̇on levels in patients with chronic low back pain
- Tez No: 631744
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM ERÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, kronik bel ağrısı şikâyeti olan hastalarda hastalık biliş düzeyinin tespit edilmesi amaçlanmıştır ve bu amaçla bireylerin fiziksel aktivite düzeyi, ağrıya bağlı depresyon seviyesi ve hastalık bilişleri arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Kronik bel ağrısıyla başvuran hastalara, Hastalık Biliş Anketi (ICQ), Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ-SF) ve Beck Depresyon Ölçeği uygulanmıştır. Çalışmamıza 108 kronik bel ağrılı hasta katılmıştır. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri ve anketlerin birbiri ile ilişkisi istatiksel olarak incelenmiştir. Fiziksel aktivite ölçeği cinsiyete göre incelendiğinde erkek katılımcılarımızda daha yüksek fiziksel aktivite skoru bulunmuştur. Eğitim düzeyi ilkokul olan katılımcılarda daha düşük Metabolik eşdeğer skorları bulunmuştur. Öte yandan çalışan kişilerde çalışmayan ve emeklilere göre daha yüksek MET skorları bulunmuştur. Hastalık Biliş Ölçeği egzersiz yapan kişilerde daha yüksek olarak bulunmuştur. Son olarak istatiksel olarak anlamlı bulunan bir diğer değişken sigara kullanımıdır. Sigara kullanan kişilerde kullanmayanlara göre daha yüksek depresyon düzeyi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, it is aimed to determine the level of illness cognition in patients with chronic low-back pain. In addition to this purpose, the level of physical activity, the level of pain-related depression, and the relationship between ilness cognition of individuals were evaluated. For this purpose, sociodemographic form, Illness Cognition Questionnaire, International Physical Activity Questionnaire and Beck Depression Scale were applied to patients presenting with chronic low back pain. 108 patients with chronic low back pain participated in our study. The sociodemographic characteristics of the participants and the relationship between the questionnaires were analyzed statistically. When the physical activity scale was examined by gender, a higher physical activity score was found in our male participants. Lower MET scores were found in participants whose education level was primary school. On the other hand, higher MET scores were found in working people than in non-working and retired people. The Illness Cognition Scale was found to be higher in people who exercise. Finally, another variable that was found to be statistically significant is smoking. Higher levels of depression were found in smokers compared to non-smokers.