Açık ve uzaktan eğitim öğrencilerinin öğrenimi bırakma ve öğrenime devam nedenlerinin incelenmesi
Why do open and distance education students dropout or persist
  1. Tez No: 631861
  2. Yazar: AYŞE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERÇİN KARATAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 306
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğrencilerin açık ve uzaktan eğitime devam etme nedenlerinin ve açık ve uzaktan eğitimi bırakma nedenlerinin incelenmesidir. Araştırma nitel araştırmalardan durum çalışması desenine göre gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşme formları ile beş ayrı katılımcı grubundan elde edilmiştir. Katılımcılar, 17 açık ve uzaktan eğitimi bırakmış öğrenci, 14 açık ve uzaktan eğitime devam eden öğrenci, 5 açık ve uzaktan eğitim alan uzmanı, 6 öğretim elemanı, 4 kurum yöneticisi ve 8 destek personeli olmak üzere 54 kişiden oluşmaktadır. Araştırmada, öğrencilerin öğrenimi bırakma ve öğrenime devam etme nedenleri katılımcıların gözünden ayrı ayrı ve bütüncül olarak ortaya koyulmuştur. Bunun yanında, öğrenimi bırakma ve öğrenime devam etme nedenleri birleştirilerek daha önce geliştirilmiş olan bir model için güncelleme önerisi geliştirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, öğrencilerin öğrenimi bırakma-devam kararları, içsel nedenler (akademik entegrayon, sosyal entegrasyon, kaynaklar vb.), dışsal nedenler (maddi durum, aile hayatı, sosyal hayat vb.), öğrenci özellikleri (kişilik yapısı, hedefe bağlılık vb.) ve öğrenci becerileri (öz düzenleme, metabilişsel düşünme vb.) olmak üzere dört ayrı bileşenden etkilenmektedir. Bu bileşenler altında, öğrencileri devam etme/bırakma kararına götüren 41 tane etken belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, kurum yöneticileri, alan uzmanları, öğretim elemanları ve destek ekip, öğrencilerin devam etme/bırakma nedenlerine tam olarak hakim değildir. Kurumlar tarafından bırakma-devam konusunda alınan tedbirlerin ise yeterli olmadığı görülmüştür. Bu araştırma, kurumların ve diğer açık ve uzaktan eğitim uygulayıcılarının öğrencilerin sistemde kalmasını sağlamalarına ışık tutacak sonuçlar ve öneriler sunmaktadır. Belirtilen sonuç ve önerilerin dikkate alınması, daha nitelikli açık ve uzaktan eğitim gerçekleştirilebilmesine de katkı sunacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the reasons for students' academic persistence in and/or dropout of open and distance education. The research was designed to be in case study pattern, a qualitative research design. The data of the research were collected from five separate groups of participants through semi-structured interview forms. Participants consist of 54 people, including 17 students who dropped out of open and distance education, 14 students who continue open and distance education, 5 experts in open and distance education, 6 teaching staff, 4 institution managers and 8 support services staff. In the study, the reasons why students drop out of and/or show persistence in their learning were revealed separately and as a whole from distinct perspectives of the participants. Moreover, a revision proposal has been made for a previously developed model. According to the results of this research, decisions of students to dropout or to persist are mainly influenced by 4 different components, which are internal reasons (academic integration, social integration, resources, etc.), external reasons (financial status, family life, social life, etc.), student characteristics (personality structure, target adherence, etc.), and student skills (self-regulation, metacognitive thinking, etc.). Derived from these components, 41 factors have been identified that lead students through the decision to persist/dropout. According to the results of the research, institution managers, subject area experts, teaching staff and support services staff do not fully comprehend the reasons why students persist/dropout. It is observed that the measures taken by the institutions on persitence/dropout are not sufficient. This research provides results and recommendations that will shed light on how institutions and other open and distance learning practitioners help students stay in the system. It will also contribute to a more qualified open and distance learning when the stated results and suggestions of this research are taken into consideration.