Exploring Jordanian University students' motivation towards distance education in ELT
Ürdün Üniversitesi öğrencilerinin ELT'de uzaktan eğitime yönelik motivasyonlarını keşfetmek
  1. Tez No: 731402
  2. Yazar: ASHRAF SABBAH
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜRCAN TARHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu karma yöntem çalışması, Ürdünlü öğrencilerin çevrimiçi öğrenme motivasyonlarının uzaktan eğitim algıları üzerindeki etkisini keşfetmeye çalışmaktadır. Öte yandan, Ürdün üniversitelerindeki öğrenciler arasında çevrimiçi öğrenme motivasyonunda cinsiyetlerine ve eğitim yıllarına göre farklılıklar gösterip göstermediğini keşfetmeye çalışmaktadır. Ayrıca, hangi motivasyon alt faktörlerinin öğrencilerin uzaktan öğrenmeye ilişkin çevrimiçi öğrenme algılarına etki ettiğini araştırmaktadır. Bu çalışmanın katılımcıları Ürdünlü üniversite öğrencileri olan 260 öğrenciden oluşmaktadır. Öğrencilerin motivasyonunu değerlendirmek için Veriler, (Shawn Fowler'dan 2018) uyarlanan çevrimiçi Likert ölçekli bir anket aracılığıyla toplanmıştır. Bulgular, Ürdünlü üniversite öğrencilerinin uzaktan eğitimde İngilizce öğrenmeye yönelik motivasyonlarında öğrenim yılı veya cinsiyete göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığını ortaya koymaktadır. motivasyon ile öğrencilerin uzaktan öğrenme algısı arasında, aralarında olumlu ilişkiler ve doğrudan etkiler olmasını sağlayan anlamlı bir etki vardır. Ayrıca, uzaktan öğrenenlerin uzaktan eğitime ilişkin tutumlarını incelemek için, (Yildirim, elik ve Karaman'dan 2014) modifiye edilmiş, öğrencilerin uzaktan İngilizce dil öğrenimi çevrimiçi likert ölçekli anket kullanılmıştır. Katılımcıların tamamı İngilizce Öğretmenliği Bölümlerinde İngilizce dersleri almaktadır. Nitel kısımda ise öğrencilerin görüşleri açık uçlu soruların yer aldığı görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Nitel bulgular, Ürdün'deki Öğrencilerin uzaktan eğitim konusunda emin olmadıklarını ve motive olup olmadıklarını, Bazılarının evet, bazılarının hayır hissettiğini, ancak her iki görüşte de internet eksikliği, teknoloji hizmeti ve öğrenme kalitesi gibi bazı engeller olduğunu göstermektedir. Birçoğunun çevrimiçi öğrenme yöntemini sevmekte olduğu ama birçoğu çevrimiçi öğrenme konusunda iyi bir deneyime sahip olmadığı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This mixed method study tries to discover the impact of Jordanian students' online learning motivation on their perceptions of distance learning. On the other hand, it tries to discover If there are differences In motivation to learn online among students in Jordan universities according to their gender and year of study. Also, it explores which subfactors from motivation predicts students' online learning perceptions of distance learning. The participants in this study consisted of 260 students, They were university students from Jordan. To assess students' motivation, An electronic Five - point questionnaire developed from (Shawn Fowler 2018) was used to collect data. The findings reveal that There is no significantly substantial distinction in Jordanian university academics' motivation in the direction of education the language of the English in distance education via means of year of study or Gender. Also, there is a considerable effect between motivation and students' perception of distance learning which ensures that there are positive relationships and direct effects between them. Also, To study the attitudes of distance learners regarding distant education, Students' perception on distance English language learning online likert-scale questionnaire modified from (Yldrm, elik, and Karaman 2014) was used. All the participants studied English courses in ELT Departments. For the Qualitative part, the Learners' perspectives were gathered through interviews that contained clear questions. Qualitative findings showed that Students in Jordan feel unsure about distance learning and if they are motivated or not, Some of them feel yes and others no but there are some obstacles in both views like lack of internet, technology service, and learning quality. Many of them like the idea of learning online but a lot of them did not have a good experience in learning online.