Liselerde sanat eğitimi ve öğretimi
  1. Tez No: 63191
  2. Yazar: ERDEM ÜNVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL BİNGÖL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
ÖZET İnsanlık tarihi bir yönü ile sanatın tarihidir. Tarihsel verilerin büyük bir bölümü günümüze ulaşan sanat eserlerinde saklıdır. Yüksek duygu ve düşüncenin ürünleri olan sanat eserleri uygarlık ve insanlığa büyük katkıda bulunmaktadır. Çünkü bir toplumun zekâ ve yaratma düzeyini en iyi yansıtan belgeler sanat eserleridir. Bu nedenle sanat ve sanat eğitimi gelişen zaman içinde kurumsallaşarak örgün eğitim içinde yer almıştır. Ancak ülkemizde ilköğretimde haftada tek saatlik dersle geçiştirilen, liselerde seçmeli olan ve“resim dersi”şeklinde eksik bir ifade ile adlandırılan“sanat eğitimi dersleri”amacına ulaşamamaktadır. Sanat eğitiminin öneminin anlaşılamaması, uygulamada karşılaşılan, öğretmenden kaynaklanan, sistemden kaynaklanan ve bilimsel çalışmaların olmayışından kaynaklanan sorunlar sanat derslerini olmasa da olur anlayışına yaklaştırmıştır. Bilim ve teknolojideki gelişmelere bağlı olarak toplumsal yapılanmadaki değişme ve geleceğe yönelik beklentiler yeni eğitim reformlarını gerekli kılmaktadır. Ülkemizde de bu alanda yeni arayışlar ve yeni yapılanmalar gözlenmektedir. Güzel Sanatlar Liseleri'nin açılması yanında, liselerde yapılan düzenlemeler sanat eğitimine yeni bir boyut getirmiştir. Sanat derslerinin kredileri arttırılırken, mezuniyet için“sanat alanı”oluşturulmuştur. Ancak sözünü ettiğimiz sorunların varlığını halen koruyor olması yeni sistemin de amacına ulaşmasında engel teşkil etmektedir. Toplum olarak çağa ayak uydurmak isteniyorsa; bilimsel teknolojinin desteğinde çağdaş bir sanat eğitimi uygulanmak zorundadır. Böyle bir sanat eğitimi bugüne ve geleceğe yönelik insanların; iyiyi, doğruyu, güzeli seçebilen yaratıcı insanların yetiştirilmesi için gereklidir. Çünkü küçük yaşlarda başlayarak çocukların yaratıcılığını geliştirmeye en uygun alan sanat alanıdır. En kısa sürede eğitimciye ihtiyaç duyduğu alan genişliği ve derinliğinde rehberlik sunan programlar hazırlanmalıdır. Yüksek öğrenim kurumlarının ilgili bölümleri ise, sözü edilen programlan uygulayabilecek alan bilgisi, genel kültür, pedegojik formasyona sahip, program ve plân konusunda yeterli eğitimcileri yetiştirmek zorundadır. Çünkü başarının temelinde, amaçlan doğru tesbit edilmiş programlar ve bunları uygulayacak olan sanat eğitimcileri vardır.
Özet (Çeviri)
İt SUMMARY The history of mankind is the history of art with one of its regards. Most of the historical data is hidden in the art works which have extended to the present. The art works which are the products of intense feelings and thoughts contribute to civilization and humanity. Because art works reflect the level of intelligence and creativity of a society in the best way. Hence, art and art education have been involved in organized education by becoming an association in time, Nevertheless, in our country“lessons for the education of art”are attached no importance. In primary education, only one hour in a week is given for this lesson and it is called“ art lesson”which is a deficient expression. So, it cannot acchieve its aim. Since the importance of the education of art is not understood, and because of the problems that are faced in practice concerning the teacher, the system and the lack of scientific studies, the importance of the lessons for the education of art is ignored. Depending upon the improvements in science and technology, the change in the social structure and the expectations concerning the future render it necessary to provide new educational reforms. Such searchings and structures can be observed in our country as well. Besides the opening of High Schools of Fine Arts, some arrangements have been made in high schools. These are some improvements which have provided a new dimension to the education of art. The credits of the lessons for the education of art are increased and“art fields”are formed for graduation. But since the problems we have been talking about so far are still unsolved, these problems constitute handicaps for the success of the new system. If a society wants to keep up with the age, it is a must to practice a modern education of art in the light of scientific technology. Such an education of art is necessary to bring up people who are creative and can choose the good, the right and the beautiful and who can address both to now and to the future. Because art is the most suitable field to improve the creativity of the children starting from very young ages. In the very shortest time, programmes which provide guidance having the necessary field width and depth should be prepared for the educators. And the related departments of the higher studies institutions have to educate educators who would have enough field knowledge, general culture, pedagogical formation and are sufficient for programming and planning to practice the programmes that are being talked about. Because at the basis of success, there are programmes, aims of which are determined correctly and art educators who would practice these programmes.