Atrofik akne skarlarında cross tekniği ile %70'lik ve %100'lük triklorasetik asit uygulamalarının etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of %70 and %100 concentration of trichloracetic acid effectiveness with cross tecnique in atrophic acne scar treatment
  1. Tez No: 632035
  2. Yazar: MEHMET ÇAĞLAR SOYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENK AKÇALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş ve Amaç: Akne vulgaris, skar oluşumu ile sonuçlanabilen multifaktöriyel bir deri hastalığıdır. Akne skarı tedavisinde kullanılan birçok modaliteden biri olan CROSS yüksek konsantrasyonlarda Triklorasetik asit (TCA) kullanılan yöntemdir. Bu çalışmada %70 ve %100`lük TCA kullanılarak uygulanan CROSS tekniğinin etkinliğini karşılaştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya yüzünde atrofik skarlara sahip, cilt tipi Fitzpatrick 2-4 olan, 18-65 yaş aralığında 40 hasta dahil edildi. Hastalar rastgele 20`şer kişilik iki gruba ayrıldı; 1.gruba %70`lik TCA, 2.gruba %100`lük TCA 3 hafta aralıklarla 3 seans şeklinde uygulandı. Çalışma 28 hastayla tamamlandı. Son seanstan 3 hafta sonra hastalardan tedavi sonucunu skorlaması istendi. Skorlama skalası 0 etkisiz, 1 akne skarlarında 0-%25, 2 %25-50, 3 %50-75, 4 %75 ve üzeri iyileşme olarak belirlendi. Araştırmacılar da gelişmeyi puanladı. Hasta ve araştırmacı puanları karşılaştırıldı. Hastalara işlemde hissettikleri yanma skorlatıldı, oluşan buzlu görünüm süresi ölçüldü ve oluşan kabuklanmaların ne kadar sürdüğü belirlendi ve karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya katılanların yaş ortalaması ve standart sapması 1.grupta 27,07±5,48 iken, 2.grupta 23,5±2,9 idi. Tedavi sonrası hasta skorları ve araştırma skorları arasında anlamlı fark saptanmadı. (p=0,54, p=0,57). Yaş ile hasta ve araştırmacı skorları arasında her iki grupta da negatif korelasyon gözlendi. (p=0,02, p=0,03). 2.grupta icepick skarlarda tedavi etkinliğinin boxcarlara göre anlamlı şekilde daha iyi olduğu gösterildi. (p=0,02). Kabuklanma sürelerinin 2.grupta anlamlı şekilde daha yüksek olduğu saptandı. (p=0,03) Sonuç: %70 ile %100 TCA konsantrasyonları arasında etkinlik konusunda fark gözlenmedi. Tersine %100 konsantrasyonda yeni skar gibi yan etkiler, uzun kabuklanma süreleri gibi dezavantajlar görüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose : Acne vulgaris is a multifactorial skin disease that can result in scar formation. CROSS, which is one of the many modalities used in the treatment of acne scar, is a method that uses high concentrations of Trichloracetic acid. In this study, it was aimed to compare the effectiveness of CROSS technique applied using 70% and 100% TCA. Materials and Methods : The study included 40 patients with atrophic scars on their face, skin type Fitzpatrick 2-4, aged 18-65. The patients were randomly divided into two groups of 20 people; 70% TCA was applied to the first group, and 100% TCA was applied to the second group as 3 sessions at 3-week intervals. The study was completed with 28 patients. The patients were asked to score the outcome of the treatment 3 weeks after the last session. The scoring scale was determined as 0 ineffective, 1 in development of acne scars 0-%25, 2 %25-50, 3 %50-75, 4 %75 and above. Researchers also rated development. Patient and researcher scores were compared. The burning sensation they felt in the procedure was scored, the frosted appearance time was measured, and how long the crust formed lasted was determined and compared. Results : The mean age and standard deviation of the participants in the study were 27.07 ± 5.48 in the first group and 23.5 ± 2.9 in the second group. There was no significant difference between post-treatment patient scores and research scores. (p=0.54, p=0.57). Negative correlation was observed between age and patient and researcher scores in both groups. (p=0.02, p=0.03). In group 2, treatment efficacy was shown to be significantly better in icepick scars than in boxcars. (P=0.02). The crusting times were found to be significantly higher in the second group. (P=0.03) Conclusion :There is no difference in efficacy was observed between 70% and 100% TCA concentrations. Conversely, side effects such as new scar and disadvantages such as long crusting times at 100% concentration were observed