Testing the interface hypothesis: l2 acquisition of English subjects and articles by Turkish learners
Arayüz hipotezinin araştırılması: Anadili Türkçe olan İngilizce konuşucularının özne ve tanım edatı edinimi
- Tez No: 632044
 - Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN ÇİĞDEM SAĞIN ŞİMŞEK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
 - Yıl: 2020
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmanın amacı yabancı dili İngilizce olan Türk öğrencilerin İngilizcede salt sözdizimi kurallarına göre kullanılan özne ve sırasıyla dış ve iç arayüz kurallarına göre kullanılan belirli/belirsiz tanım edatı ve kapsamlı tanım edatı edinimini araştırmaktır. Çalışmanın temel amacı ise bulguları Arayüz Hipotezi (AH) çerçevesinde açıklayarak bu hipotezin test alanını genişletmektir. Veriler Türkiye'nin merkezindeki bir devlet üniversitesinin Yabancı Diller Eğitimi Bölümünde ikinci sınıf olan 58 öğrenciden toplanmıştır. İkinci dil konuşucularının bu iki yapıyı edinimini ölçmek amacıyla sırasıyla Dilbilgisel Yargı Testi, Söylem Tamamlama Testi ve Zorunlu-Seçme Çıkartım Testi kullanılmıştır. Özne kullanımına yönelik bulgular Dilbilgisel Yargı Testi ve Söylem Tamamlama Testinden, belirli/belirsiz tanım edatı ve kapsamlı tanım edatı kullanımı ile ilgili bulgular ise aynı Dilbilgisel Yargı Testi ve bunun yanı sıra Zorunlu-Seçme Çıkartım Testinden elde edilmiştir. Veri analizi yapıldıktan sonra ortaya çıkan sonuçların AH ile açıklanıp açıklanamayacağı tartışılmıştır. Çalışmanın sonuçları katılımcıların özne kullanımını çoğunlukla doğru bir şekilde edindiğini göstermesine rağmen, iki farklı arayüz alanında kullanılan edat yapılarında katılımcılar aynı performansı gösterememiş ve iki tip edat kullanımında benzer oranda zorluk çektikleri anlaşılmıştır. AH çıkan sonuçların kısmi bir bölümünü açıklayabilmektedir. Salt sözdizimi ile oluşturulan bir yapının arayüz alanında kullanılan yapılara göre daha kolay edinilebilmesi AH'ye atfedilebilmektedir. İç ve dış arayüz kurallarına göre yapısallaştırılan edat tipleri arasında önemli bir performans farklılığı çıkmaması sonucu ise AH ile açıklanamamıştır. Arayüz yapılarında neden daha hatalı kullanımlar olduğunun daha iyi anlaşılabilmesi için ileriki çalışmalarda dil işleme ölçümü yapan deneyler yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to expand the testing grounds of the Interface Hypothesis (IH) by investigating the acquisition of English subjects operating with pure syntax and article uses of (in)definiteness and genericity in English governed with external and internal interfaces respectively by L1-Turkish learners. Fifty-eight sophomore students who have been studying in the Department of Foreign Language Education of a state university in central Turkey were asked to complete a Grammaticality Judgement, a Discourse Completion and a Forced-Choice Elicitation Task subsequently. By doing so, the aim was to understand whether proficient Turkish learners of English interpret and use subjects and articles accurately in English and whether the IH can account for the results. To this end, upon analyzing the data, the relationship between the participants' performances were discussed in relation to the IH. The findings highlighted that narrow syntactic properties are acquired with the least difficulty. The properties at an interface domain, on the other hand, present more difficulty regardless of the type of the interface. Additionally, the IH was found partially accountable for the participants' performances. It could explain why the participants have done significantly better in subject realization than the articles, whereas it could not account for the lack of statistically significant difference between the (in)definite and generic uses of articles. To build upon the present study, adding tasks measuring language processing might be of great value to gain a better understanding into the reason why more errors are committed when interface structures are involved.