Ankara merkez ilköğretim okullarındaki 5. sınıf öğrencilerinin matematik başarıları ile zeka, kaygı ve tutum puanları arasındaki ilişki
  1. Tez No: 63207
  2. Yazar: PINAR YALÇIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEŞE TERTEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Bu araştırmada, ilköğretim okullarının 5. sınıfinda okuyan öğrencilerin matematik başarısında etkili görülen bazı faktörler saptanmaya çalışılmıştır. Arastana kapsamına matematik başarısında etkili görülen bazı faktörlerden“zekâ”,“matematik kaygısı”ve“matematiğe karşı tutum”ele alınmıştır. Arastana, Ankara merkez ilkokul ve ilköğretim okullarında sosyo¬ ekonomik düzeye (düşük, orta, yüksek) göre seçilen dört okulun beşinci sınıflarına devam eden 137 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Bu araştırmada çözüm aranan problem“Ankara merkez ilköğretim okullarının 5. sınıflarında okuyan öğrencilerin matematik basan puanlan ile zekâ puanlan, matematik kaygı puanlan ve matematik tutum puanlan arasında ilişki var mıdır ve bu ilişki cinsiyete göre farklılık göstermekte midir?”şeklinde ifade edilmiştir. Araştırmada ele alınan problem ve alt problemlere ilişkin bilgiler, geliştirilen ölçme araçlan ve ölçeklerle elde edilmiştir. Toplanan bilgilere uygulanan istatistiksel analiz sonuçlarından elde edilen bulgular şu biçimde özetlenebilir: ia)Tüm öğreticilerin matematik başanlan ile; J. Zekâ 2. Matematik kaygısı 5. Matematiğe karşı tutum arasında ilişki olduğu görülmektedir. b)Kız ve erkek öğrencilerin matematik basan puanlan ile zekâ, matematik kaygısı ve matematiğe karşı tutum arasında ilişki görülmektedir. Dördüncü alt problemin sonucu olarak; a) Tüm öğrenciler için; L Matematik başarısını açıklayan en etkili faktör“zekâ”olarak görülürken, ^.Matematik kaygısının da matematik başarısını etkilediği söylenebilmektedir. b) Kız öğrencilerde matematik başarısını açıklamada en etkili faktör“matematiğe karşı tutum”iken, erkek öğrencilerde en etkili faktör“zekâ”olarak gözlemlenmiştir. üa
Özet (Çeviri)
ABSTRACT With this research, some of the factors which seem to be effective in mathematics for the fifth grade students in elementary school had been tried to be determined. This research contains the exemination of“intelligence”,“math anxiety”and“math attitude”as the factors effecting the math achievement The 137 students who attend fifth grade in four schools which selected according to their social-economic levels (lower-middic-upper) in between the schools located central Ankara had been subjects in this research. By this research, the questions of“Is there any relation between the math achievement points of the students who attend the fifth grade in the schools located central Ankara and their intelligence points, math anxiety points and math attitude points ?”had been tried to be resolved. The information about the problems and subproblems in this research had been obtained with the improved measuring tools and scales. The summary of finding which obtained with applying the statistic analyze results to the collected information is: As result of the first, second and third subproblems: iiia) There is a relation between math achievement of all students and 1. Intelligence 2. Math anxiety 3. Math attitude b) There is a relation between intelligence, math anxiety, math attitude and math achievement for girls and boys. a) For all students, /. While the intelligence seems like the most effective factor, 2. It is also possible to say math anxiety is also effect math achievement b) It is also observed mat the most effective factor is math attitude to explain math achievement for girls while it is intelligence for boys. IV