Aydınlıkevler Göreneller Anaokulu, İlkokulu ve Sanat Ortaokulu'ndaki az gören öğrencilerin görme gücünü kullanma düzeylerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 63208
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ATAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Ülkemizde Görme özürlüler konusunda araştırmaların istenilen sayı, nitelik ve nicelikte olmadığı söylenebilir. Bunun sonucu olarak, Görme özürlü ler hakkındaki bilgi eksikliği ve yanlış anlamalar kendini hemen her alanda göstermektedir. Bu eksiklik ve yanlış anlamalardan biri körler okullarında okuyan öğrencilerin tümünün kör olduğu görüşüdür. Ancak körler okullarında görme gücü ciddi bir biçimde zedelenmiş ama tamamen görme gücünü yitirmemiş öğrenciler de vardır. Bu öğrenciler işe yarar bir görme keskinliği yok sayılarak körlere ait araç gereç ve yöntemlerle körler için hazırlanmış çeşitli ortamlarda eğitim öğretim görmektedirler. Görme artıklarından ne derece yararlandıkları, farklı bir programa, farklı araç gereçlere ve yöntemlere ihtiyaçlarının olup olmadığını belirlemek amacıyla bu araştırma yapılmıştır. Araştırma grubunu 1995-1996 öğretim yılında Ankara Aydınlıkevler Göreneller Anaokulu, İlkokulu ve Sanat Ortaokulu'na devam eden 76 az gören öğrenci oluştumaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında işlevsel görme kontrol listesinden yararlanılmıştır. Araştırma verileri %'lik tablolar halinde verilmiş ve yorumlanmıştır. Araştırmada elde edilen önemli bazı bulgular şunlardır: öğrencilerin yandan fazlasının az gören olduğu görülmüştür. Az gören öğrencilerin yarısından fazlasının gözlük v.b. yardımcı araç kullanmadığı görülmüştür. Az gören öğrencilerin yarısından çoğunun basılı materyalleri okuyabildikleri görülmüştür. Az gören öğrencilerin Braille yazıyı da gözleri ile okudukları görülmüştür. Akademik becerilerde az gören öğrencilerin görme gücünü kullanma düzeylerinin iyi olduğu görülmüştür. u
Özet (Çeviri)
SUMMARY It can be said that the researches on visually handicapped in our country aren't in the desired level. As a result, the lack of information and misunderstandings show themselves almost in every area. One of these misunderstandings in that every student in Blinds' Schools is totally blind. In Blinds' School there may be students whose visual capacity is seriously impaired but who hasn't lost this capacity entirely. These students, whose visual capacity is ignored are forced to use the tools and the methods designed for the blind. This research is carried out in order to find out how much they use their residual sight, whether they need a different program, different tools and methods. The research group consists of 76 partially sighted students who attended to the Ankara, Aydrnhkevler Göreneller Kindergarten-Primary- Elemantaray School in the 1995-1996 school year. In obtaining the research data, functional seeing control list has been used. The research data are presented and evaluated in percentage tables. Some of the important findings of the research are as follows: More than half of the students have low vision. More than half of the low vision students do not use glasses and similar aids. More than half of the low vision students could see and read printed materials. It was seen that low vision students could see and read Braille. It was seen that low vision students could use their functional vision very well in their Academic work. HI