Zorbalığı önlemede tüm okul yaklaşımına dayalı bir programın etkililiği
The effectiveness of preventing bullying bhaviors one program based on whole school approach
- Tez No: 234648
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN PİŞKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Okullarda yaşanan ve öğrencileri olumsuz şekilde etkileyen zorbacadavranışlar, zorbalıkla ilgili yapılan çalışmaların temel gerekçesinioluşturmaktadır. Yapılan bu çalışmanın ortaya çıkmasında da zorbacadavranışların öğrenciler üzerinde oluşturduğu olumsuz etkileri yönlendiriciolmuştur.Bu araştırmanın amacı; İlköğretim kurumları için geliştirilen tüm okulyaklaşımına dayalı zorbaca davranışları önleme programının zorbacadavranışları önlemedeki etkililiğinin saptanmasıdır. Araştırma, deney vekontrol gruplu öntest, sontest ve izleme modeline dayalı deneysel birçalışmadır.Araştırma 2006- 2007 eğitim öğretim yılının ikinci yarıyılında Ankara iliMamak ilçesinde yer alan iki ilköğretim okulunda gerçekleştirilmiştir. Bu ikiokulun seçiminde ailelerin sosyo ekonomik düzeylerinin benzer olmasınadikkat edilmiştir. Araştırmada deney ve kontrol grubu olarak belirlenenokulların 3, 4 ve 5. sınıflarından 194, 6, 7 ve 8. sınıflarından ise 203 öğrencitoplamda 794 öğrenci araştırma gruplarında yer almıştır.Araştırmada kurban ve zorbaları belirlemek amacıyla 3, 4 ve 5.sınıflarda ?zorbalığı belirleme ölçeği çocuk formu? kullanılmıştır. 6, 7 ve 8.sınıflarda ?zorbalığı belirleme ölçeği ergen formu? kullanılmıştır. Deneygrubundaki okula araştırmacı tarafından geliştirilen beş oturumluk zorbacadavranışları önleme programı uygulanmış ayrıca bu okul personeline vevelilere zorbalıkla ilgili seminerler verilmiştir. Kontrol grubundaki okula iseherhangi bir çalışma yapılmamıştır. Deneysel işlemler sonunda ölçeğinuygulanması ile sontest verileri, deneysel işlemlerden dört hafta sonrauygulanması ile de izleme verileri elde edilmiştir.Araştırma sonucunda, uygulanan zorbaca davranışları önlemeprogramınnın ilköğretim birinci kademesinde (3, 4 ve 5. sınıf) zorba ve kurbanolma oranlarının azalmasında etkili olduğu ve bu etkinin uzun süreli olarakdevam ettiği görülmektedir.Program, ilköğretim ikinci kademede (6, 7 ve 8. sınıf) kurban olmaoranlarının azalmasında etkili olduğu ve bu etkinin uzun süreli olarak devamettiği tespit edilmiştir. Ancak, bu kademe de zorba olma oranlarında iseistatistiksel olarak anlamlı bir farklılığa neden olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Bullying behaviors occurring in schools and having negative effects onstudents compose a great deal of literature on this subject. These behaviorsand their negative impacts on pupils initiated and motivated this research.The purpose of this study is to determine effectiveness of ?PreventingBullying Behaviors Program? developed for primary schools. This research isan experimental study that based on experimental group and control groupwith pre/post tests, and fallow-up.The data was collected in two primary schools in Mamak, Ankaraduring Spring semester of 2007. These two schools were selected becauseparents of the students have same socio-economic status. There were total397 students participated in this study (194 of the students from 3rd, 4th, and5th grades, and 203 of them from 6th, 7th, and 8th grades).In order to identify victims and bullies, ?A Scale for DeterminingBullying in Schools-Children Version? was applied to 3rd, 4th, and 5th, graders.Another version of the scale (for adolescents) was given to 6th, 7th, and 8thgraders. The researcher designed a program for preventing bullyingbehaviors and eventually performed this program to experimental group inthe school. In the same school, he also gave seminars about bullying to boththe parents and school staff. After experimental procedure, post testmeasures was derived through implementing the scale, and four weeks later,the data from fallow up was obtained.As a result of the study, it was found that the program for preventingbullying behaviors was effective on reducing the ratio of being victims andbullies at both the first (3rd, 4th, and 5th grades) and the second (6th, 7th, and8th grades) segment of primary school. Furthermore this effectiveness wasobserved to occur long lasting. However the program did not makestatistically significant difference on the ratio of being bully.