1950 sonrası sanayileşme sürecinde Türkiye'de sanayileşme kentleşme ilişkisi - Bursa örneği-
After 1950, during industralization process, Bursa pattern of industralization-urbanization relations in Turkey
- Tez No: 63226
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. SAHİR ÇÖRTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Bu çalışmada sanayileşme sürecinde Bursa' da kentleşme olgusu incelenmiştir. Bu çerçevede, Bursa'nın coğrafi konumu, sosyo-ekonomik durumu, tarihsel gelişimi ve bu gelişim sürecinde sanayileşme olgusunun kentleşmeye ne derece etkili olduğu belirlenmeye çalışılmıştır. Bursa, ilk çağlardan beri, bir kent görünümünü vermiş ve her çağda önemli bir yerleşim alanı olma özelliği göstermiştir. Kentin bulunduğu coğrafi konum, kendisine tarih içinde bir çok avantaj sağlamıştır. II, bir yandan Trakya ve İç Batı Anadolu bölgelerini bir birine bağlaması; diğer yandan da dış ülkeler ve İstanbul'dan geçecek malların dağılım merkezi olması nedeniyle bölgeler ve şehirlerarası bütünleşmeyi sağlayan bir yer görünümündedir. Kent, zaman zaman ekonomik ve toplumsal açıdan hızlı bir gelişim süreci gösterirken, bazen de sönük dönemler geçirmiştir. Cumhuriyet döneminin ilk yıllan da sönük dönemlerden biri olmuş, bu yıllarda ilde tamamen küçük sanayi egemen olmuştur. Bursa, cumhuriyetin ilk yıllarında küçük bir kent görünümündeyken Merinos Fabrikası 'nın kurulmasıyla hızlı bir kentleşme sürecine girmiş ve kente iç ve dış (özellikle Balkanlardan) bölgelerden büyük bir göç başlamıştır. İkinci Dünya Savaşı sırasında kentleşme hızı kesilmiş, fakat 1950'den sonra tekrar bir canlanma başlamıştır. Tofaş Otomobil Fabrikası, Sönmez ve Nergis Tekstil gibi büyük ölçekli sanayi işletmeleri ilde sanayileşmeyi sağlamış ve kentin istihdam kapasitesine katkıda bulunmuşlardır. Ayrıca, özellikle 1960'lardan sonra ilde, gıda, oto yan sanayi ve inşaatçılık alanlarında da büyük gelişmeler kaydedilmiştir. Bu sanayi ve hizmet kuruluşlarının kente çekmiş olduğu nüfus, ticareti geliştirmiş ve kentteki ticaret ilişkilerini arttırmıştır. Din özellikle 1960'lardan sonra sanayileşmesi ve ilde Türkiye'nin ilk organize sanayi bölgesinin kurulması Bursa'nın kentleşmesini de etkilemiş, kent büyük bir çekim merkezi durumuna gelmiştir. Kente göçle gelen nüfusun büyük kısmı sanayileşmenin yoğu olduğu Mudanya ve İzmir yolu çevresinde yerleşirken bir kısmı da sağlıksız kentleşmenin temelini oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY In tins study, urbanization in industrialisation process in Bursa has been searched, in this context the degree of the affect of geographical position, social and economical situation, historical evaluation and industrialisation process on urbanization has been determined Bursa has appeared to be a city from the primary ages and at all ages has been and important residensy place. The geographical position of the city has provided advantages to city in history. City, connecting the Thracia and Central West Anatolia on one hand being the distrubition center for the goods passing from foreign countries and Istanbul on tile other hand, seems to be a place providing the integration of regions and cities. City, sometimes has a fast devolopment process socialry and economically but sometimes weak periods The early years of republic periods was one of these weak periods and in these years there was onh/ small industry in city. While Bursa was a small city in early years of the republic, by foundation of Merinos Factory, a fast urbanization process had begun and there had been a great migration from domestic and foreign areas. During the second war the devolopment stopped but by 1950 a new development had begun. The great industrial organizations such as TOFAŞ Automobile Factory, Sönmez and Nergis textiles have provided the industrialisation of the city and have contributed the employment capacity, in the city. In addition, especially after 1960s great development, has seen in the city at nourishment, automobile spare parts and construction sectors. The population pulled by the mentioned industry and service organizations, have increased the trade relations and developed the trade. The industrialisation of the city after 1960s and the foundation of the first organised industrial area have affected the urbanization of Bursa and Bursa has become an important attraction center. While one part of population which come to the city by migration has located in Mudanya and Izmir highway where a dense industrialisation has seen the other part of the population has caused wrong urbanization in city.