Çocuklarda boş zaman değerlendirmesi ve gelenekselden moderne değişen oyunlar: Çankırı örneği
Leisure time assessment in children and changing games from traditional to modern: Example of Çankırı
  1. Tez No: 632457
  2. Yazar: NAZİYE GEZGİNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ŞAHİN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çocuk kavramı bütün toplumların değer vermiş olduğu bir kavramdır. Toplumlar çocuklar aracılığı ile kültürünü ve değerlerini gelecek nesillere aktarmaktadır. Bu çalışma bütün toplumun değer vermiş olduğu çocuk kavramının sosyolojik yöntemlerle araştırılması ve çocukların vazgeçilmez bir parçası olan oyun kavramının çocuklar üzerindeki etkilerinin araştırılmasını amaçlamaktadır. Çocukların boş zamanları nasıl değerlendirdikleri, oyunların çocuklar üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bu çalışmada yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile 9–15 yaş aralığında 36 çocuk ile görüşmeler yapılmıştır. Bununla birlikte 217 ebeveyne anket formu uygulanmıştır. Yapılan araştırma sonucunda çocukların giderek artan şiddete olan eğiliminin temelinde şiddet içerikli oyunlara olan yoğun ilgisinin olduğu analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of child is a concept that all societies value. Communities transmit their culture and values to future generations through children. This study aims to investigate the concept of child valued by the whole society with sociological methods and to investigate the effects of the concept of play, which is an indispensable part of children, on children. How children evaluate leisure time and the effects of games on children were investigated. In this study, interviews were made with 36 children between the ages of 9 and 15 with the semi-structured interview technique. However, a questionnaire was applied to 217 parents. As a result of the research, it has been analyzed that there is an intense interest in violent games at the basis of the increasing tendency of children towards violence.