Gömülü alt üçüncü molar diş çekiminde zarf ve trapezoidal insizyon şekillerinin postoperatif ağrı, şişlik ve trismus üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of envelope and trapezoidal incision shapes on postoperative pain, swelling and trismus in impacted lower third molar tooth surgery
- Tez No: 632461
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL ALTUNDOĞAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Gömülü alt üçüncü molar dişlerin çekimi, ağız, diş ve çene cerrahisi pratiğinde en sık uygulanan cerrahi posedürlerden biridir. Operasyon sonrası ağrı, şişlik ve trismus oluşumu da en sık gözlenen post opereratif komplikasyonlardandır. Bu komplikasyonlar hastaya bağlı olduğu kadar hekime ve operasyona bağlı olarak da gelişebilir. Komplikasyonları en aza indirebilmek açısından kullanılacak flep çeşidi de önem arz etmektedir ve uzun süredir flep ve insizyon şekillerini inceleyen çalışmalar yapılmışltır. Bu çalışmamızda gömülü yirmi yaş cerrahisinde en sık kullanılan fleplerden olan zarf ve trapezoidal flepler postoperatif komplikasyonlar açısından karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The extraction of the impacted lower third molar teeth is one of the most frequently applied surgical poses in the practice of oral and maxillofacial surgery. Postoperative pain, swelling and trismus formation are among the most common post-operative complications. These complications may develop depending on the patient as well as the physician and the operation. The type of flap to be used in order to minimize complications is also important, and studies examining the flap and incision forms have been conducted for a long time. In this study, envelope and trapezoidal flaps, two of the most frequently used flaps in impacted lower third molar surgery, were compared in terms of postoperative complications.