Merkez bankaları için döviz rezervi yönetim planı bir öneri
  1. Tez No: 63249
  2. Yazar: ALİ OSMAN IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TOMANBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
MERKEZ BANKALARI İÇİN DÖVÎZ REZERVİ YÖNETİM PLANI BİR ÖNERİ (ÖZET) Merkez Bankaları döviz rezervlerini yönetirken kur riski, faiz oranı riski, kredi riski ve likidite riski gibi risklerle karşılaşırlar. Rezerv yönetim sürecinde bu riskleri en aza indirirken getiriyi maksimuma çıkartmak için bir takım stratejiler uygularlar. Bu çalışmada alternatif bir strateji olarak Benchmark oluşturma ve uygulama bir öneri olarak yer almaktadır. Bu çerçevede rezerv yönetimi bir bütün olarak ele alınmaya çalışılmışlar. Bütünlüğü sağlamak amacıyla önce Merkez Bankalarının neden döviz rezervlerine ihtiyaç duydukları ve optimum rezerv düzeyinin hesaplanması incelenmiş daha soma bu rezervlerin yönetimi sürecinde amaçlanan hedeflerin neler olduğu, rezerv yönetim biçimleri, karar alma süreçleri, karşılaşılan risklerin neler olduğu, Benchmark'ın oluşturulması, risk yönetimi ve başarının ölçülmesi konulan incelenmiştir. Benchmark'ın oluşturulmasında temel kararlan rezervlerin döviz bileşimine ilişkin karar, potföyün ortalama ömrü konusundaki karar ve Benchmark portföye girecek enstrümanlara ilişkin karar oluştarmaktadır. Bu kararlar Merkez Bankalarının almaya gönüllü oldukları kur riski, kredi riski ve likidite riski düzeyini belirler. Bu nedenle Benchmark Merkez Bankalan için en iyi, pasif ve uygulanabilir bir yatırım stratejisi teşkil eder. Rezerv yönetimi biriminin başarısını ölçmekte bir mihenk vazifesini görür. Bu nedenle uygulanması tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
11 RESERVE MANAGEMENT PLAN FOR CENTRAL BANKS A PROPOSAL (AN ABSTRACT) Central Banks, as holder of the officials reserves, face certain risks, such as, credit risk, interest rate risk, liquidity risk and foreign exchange rate risk during reserve management process. They implement certain strategies in order to minimize these risks and to maximize return on investments. In this paper reserve management is analyzed thoroughly in its entirety. In this connection, determination of the level of reserves needed, objectives of reserve management, styles of reserve management, decision making, risk concept, investment instruments, benchmark construction, risk management and performance measurement are studied. Major decisions in constructing a benchmark are decision on currency composition of reserves, determination of target duration of Benchmark portfolio and selection instruments in the composition of Benchmark portfolio. These decisions determine the levels of foreign exchange rate risk, interest rate risk, credit risk and liquidity risk which Central Banks are willing to take. For this reason, Benchmarks constitute best, passive possible strategy for Central Banks in reserve management. It serves as a standard to measure the performance of reserve management unit. Therefore it is advised to Central Banks to have a benchmark for their portfolio.