Türkiye'nin ulusal güvenliği ve PKK
- Tez No: 63248
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET "Türkiye'nin Ulusal Güvenliği ve PKK' başlıklı bu çalışmada, Irak'ın Kuveyt'i işgali sonrası gelişmelerin, PKK bağlamında Türkiye'nin ulusal güvenliğine etkileri incelenmeğe çalışılmıştır. Kuveyt'in işgalinin, gerek Orta Doğu gerekse küresel düzlemde önemli etkileri olmuştur. Irak'ın fiilen üçe bölünmesi ve Bağdat'ın egemenliğinin ortadan kaldırılması, Türkiye'ye yönelen terörist eylemlerde K.Irak'ın geri üs olarak kullanılmasına yol açmıştır. İnsanlık suçu olan terörizm olgusu ele alınarak, karşılaşılan sorunlar sunulmağa çalışılmıştır. Uluslararası terörizmin tüm karakteristik unsurlarını barındıran PKK'nın, 70'|i yıllardan Körfez Krizi'ne kadarki dönemi ve örgütün stratejisi ile taktikleri incelenmiştir. Kriz sonrası PKK'nın ulaştığı boyutun tespitinden önce de, bölge ülkeleri ile Batı'nın PKK'ya yaklaşımları ve PKK'nın ekonomik kaynakları ele alınmağa çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY In this research named as "Turkey's National Security and PKK' not only the development, occurred the invasion of Iraq, but its effects on Turkey's security concern is also analyzed, but solely within the context of PKK. Invasion of Kuwait had crucial influences not only in the Middle East but also throughout the world. The facto division of Iraq into three parts and her removal of sovereignty in the north resulted in the Northern Iraq a base for the terrorist activities against Turkey. In this study, terrorism was accepted as a crime against humanity and due to these fact problems traced was tried to be analyzed. PKK that bears all the characteristic elements of international terrorism is analyzed from the period beginning with 1970's up to the Gulf Crisis. Its strategies and tactics are also being examined. Before deciding and analyzing the dimensions that PKK reached following the crisis, the attitudes of the regional states and the west towards PKK and its financial resources are analyzed.