Kırmızı ahududu (Rubus idaeus L.)'nun insan kromozomlarında kardeş kromatit değişimi üzerine etkilerinin araştırılması
An investigation of rubus idaeus extracts on cultured human lyphocyte chromosomes sce frequency
  1. Tez No: 632600
  2. Yazar: SEVDA MANKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Kırmızı ahududu (Rubus ideaus) antikarsinojenik ve antimutajenik etkileri olduğu bildirilen, Avrupa ve kuzey Asya'da doğal olarak yetişen kırmızı meyveli bir Rubus türüdür. Bu çalışmada, kültüre edilmiş insan lenfosit kromozomlarında MMC ile artırılmış KKD düzeyine R. idaeus özütünün etkileri incelendi. Özütler, 0.2, 0.4, 0.8 ve 1.6 μl/ml son konsantrasyon olarak KKD çalışmalarında kullanıldı. Kültür işleminin başlamasında 48 saat sonra R.idaeus özütünün test dozları kültür ortamına eklendi. İkinci mitotik bölünme evresindeki metafazların KKD incelenmesi ile MMC ile artan KKD oranlarının R. idaeus özütünün tüm dozları ile azaldığı belirlendi. R. idaeus özütleri, 24 saatlik uygulama sonucu çoğalma katsayısını (RI) doza bağlı olarak arttırdı. Sonuçlar diyette R. idaeus tüketiminin, mutajenik ve karsinojenik bileşiklerin etkilerine karşı koruyucu olabileceğini de gösterdi.
Özet (Çeviri)
Rubus idaeus is a red-fruited species of Rubus native to Europe and northern Asia which are reported to have anticarcinogenic and antimutagenic effects. In the present study, the effect of addition of extract of R. idaeus on mitomycin-C (MMC) induced sister chromatid exchange (SCE) in cultured human peripheral blood lymphocytes was investigated. The extract was tested at final concentrations of 0,2, 0.4, 0.8 and 1.6 μl/ml culture and set for SCE assay. The test concentrations of R. idaeus extract were added to the culture following 48 h from the initiation of culture. Enumeration of SCE in second division mitotic cells indicated that R.idaeus extract significantly reduced MMC induced SCE at all the concentrations tested. R. idaeus extracts increased the RI for the 24 h treatment time in a dose-dependent manner. The results could also showed that R. idaeus could be protective against mutagenic and carcinogenic compounds when consumed through the diet.