Aort sklerozu olan hastalarda serum YKL/40 düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum YKL/40 levels in patients with aortic sclerosis
- Tez No: 632647
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MURAT SUCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç:Aort kapak sklerozu, hastalarda semptom geliştirmeyen ve aort kapaklarında oluşan kalsifikasyon ile karakterize bir hastalıktır. Biz çalışmamızda, serum YKL-40 düzeyleri ile aort kapak sklerozu arasındaki ilişkiyi değerlendirmek ve YKL-40'ın aort kapak sklerozu tanı ve takibinde kullanılabilecek potansiyel bir biyobelirteç olarak klinik önemini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem:Çalışma kapsamında, ekokardiyografik olarak aort kapak sklerozu tanısı konmuş ve ek kardiyovasküler hastalığı olmayan 40 hastayı değerlendirdik. Kontrol grubuna ise benzer sosyodemografik özelliklerde 40 hasta dahil edildi. Tüm hastaların; yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi, sistemik kan basınç değerleri kaydedildi ve serum YKL-40 düzeyleri ölçüldü. Bulgular:Çalışma sonucunda, aort kapak sklerozu tanısı koyulan hastaların ve kontrol grubunun ortalama serum YKL-40 düzeyleri sırasıyla 3,522±0,536 ng/ml ve 3,132±0,642 ng/ml olarak ölçülmüştür. Aort kapak sklerozu tanısı koyulan hastaların serum YKL-40 düzeyleri anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur (p0.05). Sonuç:Aort kapak sklerozu hastalarında daha yüksek serum YKL-40 düzeylerini tespit etmiş bulunmaktayız. Bu nedenle, YKL-40'ın aort kapak sklerozunun tanı ve takibinde kullanılabilecek bir biyobelirteç olduğunu düşünmekteyiz
Özet (Çeviri)
Objective:Aortic valve sclerosis is a disease characterized by calcification in the aortic valves without developing symptoms in patients. In our study, we aimed to evaluate the relationship between serum YKL-40 levels and aortic valve sclerosis, and to investigate the clinical importance of YKL-40 as a potential biomarker that can be used in the diagnosis and follow-up of aortic valve sclerosis. Material and method:In our study, we evaluated 40 patients with echocardiographic diagnosis of aortic valve sclerosis and no additional cardiovascular disease. 40 patients with similar sociodemographic characteristics were included in the control group. All patients: age, gender, body mass index, systemic blood pressure values were recorded and serum YKL-40 levels were measured. Results:As a result of the study, serum YKL-40 serum levels of patients with aortic valve sclerosis and in the control group were measured respectively as 3,522 ± 0,536 ng/ml and 3,132 ± 0,642 ng/ml. Serum YKL-40 levels were significantly higher in patients with aortic valve sclerosis (p0.05). Conclusion:We have detected higher serum levels of YKL-40 in patients with aortic valve sclerosis. Therefore, we think that YKL-40 is a biomarker that can be used in the diagnosis and follow-up of aortic valve sclerosis.