Badmintona özgü çeviklik testlerinin geçerlilik ve güvenirliğinin araştırılması
The validity and reliability of badminton specific agility tests
- Tez No: 632648
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Walklate, Four corner ve Sideways çeviklik testleri badmintona özgü yaygın olarak kullanılan test bataryalarıdır. Literatürde testlerin birlikte incelendiği ve hangi testin daha geçerli ve güvenilir olduğuna yönelik bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışmanın amacı, badminton sporuna özgü çeviklik testlerinin geçerlilik ve güvenirliğinin araştırılmasıdır. Araştırmaya 18-25 yaş aralığında 40 erkek gönüllü katıldı. Deney grubu ortalama 6,1 yıl antrenman geçmişi olan ve düzenli olarak müsabakalara katılan 20 erkek badmintoncu oluşturdu. Kontrol grubu ise herhangi bir spor geçmişi olmayan ve düzenli egzersiz yapmayan 20 katılımcıdan oluşturuldu. Deney grubuna 6 hafta boyunca çeviklik antrenman modülü uygulanırken, kontrol grubu ise herhangi bir antrenmana tabi tutulmadı. Deney grubuna antrenman programı öncesi ve sonrasında çalışmadaki tüm testler, kontrol grubuna ise sadece T test çeviklik testi ön test ve son test olarak uygulandı. Ön test – son test değerleri arasındaki farklılıkların belirlenmesi için“Sample paired T-test”, etki büyüklüklerinin belirlenmesi için“Cohen d size effect”formülü kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Walklate, four corner, sideways tests are widely used in badminton-specific tests. However, there is no study in the literature that these three tests are applied together and examined, and which test results are more valid and reliable. The aim of this study is to investigate the validity and reliability of badminton specific agility tests. 40 male volunteers aged 18-25 participated in the study. The experiment group consisted of 20 male badminton players with average 6,1 years of training age and participating in regular competitions, and the control group of 20 people without training history and not exercising regularly. While the training module was applied to the experimental group for 6 weeks, no training was applied to the control group. All tests in the study were applied to the experimental group before and after the training program, and only the T test agility test was applied to the control group as pre-test and post-test.“Sample paired T-test”was used to determine the differences between the pretest-posttest values of the experimental and control groups.