Aort kapak sklerozlu hastalarda serum nükleer faktör eritroid 2 ile ilişkili faktör 2 (NRF2) düzeyinin araştırılması
The investigation of serum nuclear factor erythroid 2-associated factor 2 (NRF2) level in patients with aortic valve sclerosis
- Tez No: 635382
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYİTHAN TAYSI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Kardiyovasküler hastalıklar, dünya genelinde en yüksek ölüm oranına sahip rahatsızlıklardan biridir. Hücre içi oksidatif hasarın kardiyovasküler hastalıklarla ilişkili olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada nükleer faktör eritroit 2 ile ilişkili faktör 2 (Nrf2), glikojen sentaz kinaz 3 beta (GSK-3ß), Nrf2 transkripsiyonu sonucunda oluşan endojen antioksidanlardan süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT) aktiviteleri ile lipid peroksidasyonu toksik ürünlerinden olan 4-Hidroksinonenal (4-HNE) ve Malondialdehit (MDA) seviyeleri hasta ve kontrol gurupların serumlarında tespit edildi. Ölçümü yapılan parametrelerde AKS'li hasta ve kontrol gurupları arasında anlamlı fark bulundu. Aynı zamanda GSK3ß ve Nrf2 arasında pozitif yönlü anlamlı bir korelasyon olduğu tespit edildi. Sonuç olarak, AKS'li hastalara uygulanan tedavinin yanında Nrf2 aktivatörü ve/veya antioksidan maddelerinin eklenmesi faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular diseases are one of the highest mortality diseases worldwide. Intracellular oxidative damage is known to be associated with cardiovascular diseases. In this study, nuclear factor erythroid 2 related factor 2, glycogen synthase kinase 3 beta (GSK-3ß), superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT) activities, 4 -Hydroxynonenal (4-HNE) and Malondialdehyde (MDA), lipid peroxidation toxic products, levels were determined in the serum of the patient and control groups. A significant difference was found between the patient and control groups with ACS in the measured parameters. At the same time, there was a significant positive correlation between GSK3ß and Nrf2. As a result, it is thought that it will be beneficial to add Nrf2 activator and / or antioxidant substances in addition to the treatment applied to patients with ACS.