Anasınıfı öğretmenlerinin eğitim programından yararlanma derecesi ve nedenlerinin araştırılması
- Tez No: 63265
- Danışmanlar: PROF. DR. SUNA BAYKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı anasınıfı öğretmenlerinin çalışmalarında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 1994 yılında uygulamaya konulan anasınıfı programından ne derece yararlandığını ortaya koymak ve bazı değişkenlerin programdan yararlanma derecesi ile ilişkisini incelemektir. İlişkisi incelenen bağımsız değişkenler öğretmenin mezuniyet durumu, mesleki kıdemi, hizmet içi eğitime katılma durumu ve programdan yararlanmayı engelleyen bazı etkenlerdir. Araştırmanın evrenini Ankara'nın merkez ilçeleri ilköğretim anasınıflarında görev yapan tüm anasınıfı öğretmenleri oluşturmaktadır. Örneklem ise bu evrenden tesadüfi olarak seçilen 306 öğretmenden oluşmuştur. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan ve üç alt bölümden oluşan Anket kullanılmıştır. Anketin birinci bölümü örneklemi oluşturan öğretmenlerle ilgili demografik bilgilen, ikinci bölümü öğretmenlerin programdan yararlanma derecelerini ve üçüncü bölüm öğretmenlerin programdan yararlanmalarını engelleyen bazı nedenleri içeren sorulardan oluşmuştur. Öğretmenlerin programdan yararlanmalarını ölçen bölüm, kendi içinde hedef-hedef davranışlar, konuların belirlenmesi ve organize edilmesi; etkinliklerin planlanması ve uygulanması; değerlendirmenin yapılması şeklinde üç alt kısımdan; yararlanmayı engelleyen etkenler bölümü ise, hizmet öncesi eğitim, hizmet içi eğitim, yönetim, program, çalışma şartlan, toplumsal ve kişisel faktörlerle ilgili nedenler olarak yedi alt kısımdan oluşmaktadır. Araştırmadan elde edilen verilerin istatistiksel analizinde, deneklerin demografik özelliklerinin tanımlanmasında ve programdan yararlanma derecesinin belirlenmesinde frekans ve yüzdeler, ele alınan bağımsız değişkenlerin programdan yararlanma derecesi ile anlamlı ilişkisinin incelenmesinde Tek Yönlü Varyans Analizi ve hangi gruplar arasında anlamlı bir ilişkinin olduğunun belirlenmesinde Duncan testi kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi olarak 0.05 alınmıştır. Araştırma sonuçlan, öğretmenlerin programdan yararlanma derecelerinin yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Bunun yanında öğretmenlerin mezuniyet durumuve mesleki kıdemi ile programdan yararlanma derecesi arasında anlamlı bir ilişki olmadığı görülmüştür. Hizmet içi eğitime katılma durumu açısından ise, etkinliklerin planlanması ve uygulanması ile hizmet içi eğitime katılma durumu arasında anlamlı bir ilişki çıkmıştır. Programdan yararlanmayı engelleyen etkenlerden de, hizmet öncesi ve hizmet içi ile ilgili etkenlerin dışında yönetim, program, çalışma şartlan, toplumsal ve kişisel faktörlerle ilgili nedenler ile programdan yararlanma derecesi arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The goal of this research was to investigate degree of making use of kindergarten program which was become effective by Ministry of National Education in 1994 by kindergarten teachers while they were working. Also, it was aimed to examine whether there was a significant relationship between degree of making use of the program by teachers and some independent variables which were their graduation status, their professional seniority and frequency of attending the in-service education courses. The population of research was all teachers who were currently working in kindergartens in the central towns of Ankara. 306 teachers were randomly chosen as a sample from this population. To gather information about the variables, a questionnaire which was consist of three section was prepared by the researcher. The first section included some questions about some demographic information of teachers. Second section was related to degree of making use of program by teachers while they were working. This section of degree of making use of program was consist of three parts which were defining the targets and behaviors, and organizing, planning and applying activities, assessment. The third section included some questions about reasons which were negatively effective on degree of making use of program. The third section was consist of seven parts: pre-service educational reasons, in-service educational reasons, administrative reasons, curriculum reasons, work conditions, social factors and personal reasons. In the study, frequency, percentile, one-way analysis of variance and Duncan test were used to analyze the data statistically. Significance level was 0.05. The results indicated that degree of making use of program by teachers was high. On the other hand, there was no significant relationship between teachers' professional seniority and degree of making use of program; teachers' graduation mstatus and the degree of making use of program. There was a significant relationship between planning and applying activities which was one of three dimensions of degree of making use of program and frequency of attending in-service education courses. On the reasons which were negatively effective on degree of making use of program, without pre-service and in-service reasons, all other reasons which were administrative reasons, curriculum reasons, working conditions, social and personal factors were to be found significant with degree of making use of program by teachers. IV