Terörizm ve kitle iletişim araçları ilişkisi
  1. Tez No: 63294
  2. Yazar: GÜROL KORKMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAMİL UFUK BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İletişim Bilimleri, Public Administration, Communication Sciences
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Terörizm, belli siyasal amaçlara ulaşmak için her türlü şiddeti mubah sayar. İnsanlık haysiyeti ve yaşama hakkı öncelikli olmak üzere, bir dizi hak ve özgürlükler terör örgütleri açısından gerektiğinde çiğnenecek kavramlardan başka bir anlam ifade etmez. Terörün kural tanımaz yapısı masum kurbanlarını bir araç olarak görür. Amaç masum hedefler yoluyla korku ve güvensizliğin yaratılmasıdır. Anlaşmazlıkların, çağdaş uluslararası değerler kapsamında çözümünü rededen terör örgütlerinin, kaosu kendilerine yaşam alanı gördükleri ve varlık nedenleri ile özdeşleştirdikleri açıktır. Öte yandan teröre destek veren bazı karanlık unsurlar bu kaostan beklenti içerisindedirler. Uyuşturucu ticareti, kaçakçılık ve diğer yasadışı işlerle tamamen dejenere olan terör örgütleri, uluslararası arenada demokratik değerler bütünü ve yapılara karşı bir piyon olarak kullanılmaktadır. Günümüzde terör olayları, tüm dünyada toplumsal barışı tehdit eden özelliğiyle yaygm bir virüs görüntüsündedir. Terörizm yaygınlaştıkça kitle iletişim araçlarına da yansımaktadır.Teknolojik gelişmeye bağlı olarak kitle iletişim araçlarında yaşanan hızlı ilerleme terör olaylarını tüm dünyaya duyurmayı kolaylaştırmaktadır. Acaba terör, kitle iletişim araçlarının bu özelliğinden yararlanmakta mıdır? Bir başka ifadeyle kitle iletişim araçları terörün yaygınlaşmasına dolaylı da olsa katkıda bulun- makta mıdır? Tezimizde bu sorulara cevap aranmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda, önce terör kavramına açıklık getirilmiş, Türkiye'deki terör ele alınmış daha sonra da kitle iletişim araçlarından yazılı basında terör olaylarının ele almış şekli incelenerek genel bir değer- lendirmede bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Terrorism considers every kind of violence usable in order to attain certain political ends. A number of right to human dignity and life, do not mean anything other than some concepts to be violated when circumtances require, for the terrorist organizations. The unruly nature of terrorism sees its innocent victims as a means. The aim is to disseminate fear and insecurity through innocent targets. It is clear that the terrorist organizations, which reject the resolution of disputes with- in the framework of international values, considers chaos as their breathing area, and identify it with their raison d'eAtre. On the other hand, some dark forces supporting ter- rorism expect something out of this chaos. Terrorist organizations, completely degener- ated in drugs trafficking, smuggling and other illegal involvement, are used as pawns aganist the integrity and structures of democratic values in the international arena. Today, the incidents of terrorism appears as a diffused virus threatening social peace around the world. By the time terrorism increases. It also effects the mass media. By the help of technological developments, quick progress on mass media make informing the terrorist activities to all over the world easier. Do you suppose that terrorism uses this ability of mass media ? In an other word, do you suppose that mass media support the increase on terrorist activities indirectly? If so, how? In our thesis, we had tried to find out the answers of these questions. On this way first- ly we had explained the meaning of“ Terror ”and we got the point of“ Terror in Turkey ”, later on it has been a general examination of the way of point of view on terrorist activ- ities by the press which is from mass media.