İş-aile çatışmasına aracılık eden faktör 'toplumsal cinsiyet': Bankada çalışan kadınlar örneği
Intermediating factor to the work-family conflict 'gender': Example of women working in the bank
- Tez No: 633286
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA YENİHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Çalışmada, Kırklareli'nde yaşamakta olan, bankada görev yapan kadın çalışanlar ile görüşmeler gerçekleştirilerek, kadınların çalışma hayatlarında ve aile hayatlarında toplumsal cinsiyet eşitsizliği kaynaklı iş-aile çatışmasına maruz kalıp kalmadıkları tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla Kırklareli'nde bankada görev yapmakta olan 16 devlet bankası, 16 özel banka çalışanı olmak üzere 32 kadına 7 sorudan oluşan, yarı yapılandırılmış mülakat tarzındaki sorular sorulmuştur. Gerçekleşen görüşmeler neticesinde verilen cevaplara içerik analizi yöntemi uygulanıp çıkan veriler yorumlanmıştır. Çalışma kapsamındaki bankada çalışan kadınların çoklu roller üstlenmeleri, yoğun iş yükleri ve zaman kısıtlılığı sebebiyle iş-aile çatışması yaşadıkları ifade edilebilir. Katılımcıların eş desteği faktörü nedeniyle aile-iş çatışması yaşamadıkları söylenebilir. Kadınların cinsiyetlerinden dolayı daha fazla rol üstlendiklerini düşündükleri ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğine maruz kaldıkları ifade edilebilir. Bankada çalışan kadınların çalışma hayatlarında cinsiyet ayrımcılığı yaşamadıkları söylenebilir. Kadınların çalışan bir anne/eş olmanın çalışan baba/ eş olmaktan daha zor olduğunu düşündükleri cinsiyet içinde rol çatışması yaşadıkları ifade edilebilir
Özet (Çeviri)
In the study, interviews were made with female employees living in Kırklareli and working in the bank, and it was tried to determine whether women were exposed to work-family conflict due to gender in their work life and family life. For this purpose, semi-structured interview style questions were asked to 32 women, including 16 state banks and 16 private bank employees, working at the bank in Kırklareli. The content analysis method was applied to the answers given as a result of the interviews and the data released were interpreted. In the content of this study; It can be stated that women working in the banks have experienced work-family conflict due to undertaking multiple roles in their lives, having excessive workloads and time constraints. It can be inferred that the participants were not faced family-work conflict due to the support factor from their spouse. Women think that they undertake several roles in their life because of their gender and it can be expressed that they are exposed to gender inequality. It can be said that women working in the bank do not experience gender discrimination in their work environment. It can be stated that women think that being a working mother / spouse is more difficult than being a working father / spouse and they have a role conflict in gender.