Çoklu dirac parçacık sistemlerinin kuantum elektrodinamiği
Quantum electrodynamics of multiple dirac particle systems
  1. Tez No: 633560
  2. Yazar: ABDULLAH GÜVENDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF SUCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Relativistik Dirac parçacıklarından oluşan, düşük enerjili bağlı durum sistemleri, Kuantum Elektrodinamiğinin en temel problemlerindendir. Bu tezde, eşit kütleye sahip $2$ ve $3$ Dirac parçacığından oluşan Pozitronyum, Eksiton, Pozitronyum-iyon ve Yüklü-Eksiton gibi kararsız sistemler için matematiksel modeller geliştirilmiştir. Geliştirilen bu matematiksel modeller, tamamiyle kovaryant formda, Kuantum Elektrodinamiğinden Eylem prensibi kullanılarak elde edilmiş olan $2$ ve $3$ cisim Dirac denklemlerinin tam çözümleri üzerine kurulmuştur. Farklı fiziksel özelliklere sahip bir kaç uzay-zaman zemininde, etkileşen bir fermiyon-antifermiyondan oluşan nötral kompozit sistemlerin dinamiği incelenmiş ve elde edilen sonuçların birbirlerini desteklediği gösterilerek, literatürde bulunan bazı çelişkili sonuçlar açıklanabilmiştir. Fermiyon-fermiyon sistemleri için geliştirilen matematiksel modelin genişletilmesi ile, etkileşen relativistik $3$ fermiyondan oluşan sistemlerin dinamiği incelenmiş ve genel bir Enerji spektrumu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Low energy bound state systems consisting of Relativistic Dirac particles are one of the main problems of Quantum Electrodynamics. In this thesis, mathematical models are developed for unstable systems such as Positronium, Exciton, Positronium-ion and Charged-Exciton, consisting of $ 2 $ and $ 3 $ Dirac particles with equal mass. These developed mathematical models are based on the exact solutions of the $2$ and $3$-body Dirac equations, which are derived from Quantum Electrodynamics in fully-covariant form via the Action principle. In a few space-time backgrounds with different physical properties, the dynamics of neutral composite systems formed by an interacting fermion-antifermion pair have been investigated and some contradictory results in the literature can be explained, by showing that the obtained results support each other. With the expansion of the mathematical model developed for fermion-fermion systems, the dynamics of the systems consisting of interacting $3$ relativistic fermions were examined and a general Energy spectrum was obtained.