Pre-service and in-service English language teachers' attitudes towards English dialects and dialect self-awareness
İngilizce öğretmeni ve öğretmen adaylarının İngilizce'nin lehçelerine karşı tutumları ve lehçe öz farkındalığı
  1. Tez No: 633800
  2. Yazar: İREM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ALAGÖZLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Dünya globalleşip üzerindeki insanlar dünya vatandaşı kimliği olan global vatandaşlara dönüştükçe, iletişim için ortak bir kanal olarak işlev gösteren 'uluslararası ortak dil'in büyük önem kazandığı açıkça ortadadır. Çağımızın uluslararası ortak dili olma özelliğine sahip olan İngiliz dili çoğul bir kelime olarak ifade edilmese de, akustik ve sözcüksel açılardan kendi içerisinde bir çeşitliliğe sahip olduğu için aslında tek bir oluşum değildir. Bu çeşitliliği tanımlamak amacıyla 'lehçe' ve 'aksan' terimleri ortaya çıkmıştır. Bu terimler konuşma becerisi, dil yeterliliği ve iletişim kalitesinde etkiye sahip olduğundan dolayı araştırılması gereken önemli bir alan haline gelmiştir. Öğretmenler dilin yeni kullanıcılara ileticisi oldukları için bu konuda büyük öneme sahiptir çünkü tutum ve bakış açıları direkt olarak öğrencilerine aktarılır. Bu sebepten, öğretmen adaylarının eğitim sahnesine çıkmadan önce ve çıktıktan sonra tutumlarını ölçmek ve karşılaştırmak için bu çalışma yürütülmektedir. Aksanlara olan tutumları ölçülmüş ve kendi aksanlarına olan farkındalıkları ve aksanların dil eğitimine entegre edilmesine olan tutumları değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, aksanlara olan tutumlarının yanı sıra bu tutumlara ışık tutacak sebepleri, kendi aksanlarına olan farkındalıklar ve bu aksanları edinirken onları etkileyen faktörleri ortaya çıkaracak bir çalışma elde edilmiştir. 100 öğretmen adayı ve 20 öğretmene ses kayıtlarıyla zenginleştirilmiş ölçek, aynı gruplardan 19 kişiye mülakat uygulanmıştır. Kullanılan nicel ve nitel tekniklerin sonuçlarına gore Amerikan aksanı en çok tercih edilen ve pozitif tutum sergilenen aksan olmuştur. Genel anlamda ise anadili İngilizce olan ülkelerin aksanları olmayanlara tercih edilmiştir. Muhtemel sebepleri okul ve medya olarak değerlendirilmiş, bu faktörlerin hem tutumu hem farkındalığı etkiledikleri görülmüştür. Bu etkenlere daha uzun sure maruz kalma durumuna bağlı olarak farkındalık ve tutumun çalışan öğretmenlerde diğer gruplara gore daha fazla olduğu farkedilmiştir.
Özet (Çeviri)
As the world globalized and the people on it became global citizens with cosmopolitan identities, it was realized that English that functions as a channel for communication, which is called 'lingua franca', is not expressed as a plural noun, it is not a single constitution, even though it's not expressed as a plural. It has a variety within itself in terms of its acoustical and lexical features which brought the terms 'accent' and 'dialect' into the literature. They comprise an important field to investigate with the contribution of the speakers and teachers of English. As they are the transmitter of the knowledge of language, the teachers have a great vitality on the issue because their attitudes and perspectives are transferred to the learners directly. For that reason, this study inspects the attitudes and awareness of the prospective and practitioner teachers as well as their positions on the integration of accents in ELT before they take stage of education. A semantic differential scale enriched with MGT was applied to 50 freshman students, 50 senior students from ELT and 20 in-service teachers from School of Foreign Languages at Hacettepe University, while interviews were conducted with 19 participants from the same groups. Finally, American English was found to be the most favored accent, while native accents were preferred to the non-native ones in general. Furthermore, exposure at school or via media was observed to be significant determiners of attitudes and awareness. That is probably the reason of the fact that both of them increases going from freshman students to in-service teachers.