Örgütlerde yönetici geliştirme faaliyetleri (Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda bir araştırma)
Management development operations in organizations
  1. Tez No: 63384
  2. Yazar: ÜNSAL SIĞRI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURULLAH GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ÖRGÜTLERDE YÖNETİCİ GELİŞTİRME FAALİYETLERİ Kara Kuvvetleri Komutanlığında Bir Araştırma Unsal SI?RI Danışman Doç.Dr.Nurullah GENÇ 1997, SAYFA: 146 Jüri Doç.Dr.Nurullah GENÇ Prof: Dr. Dursun Bingöl ÖZET Tarihsel gelişim içinde örgütler, sosyal, kültürel ve ekonomik boyutlarda belli bir ölçüde değişme ve gelişme içinde bulunmuşlardır ve bulunacaklardır. Ancak çağımızda değişme ve gelişmenin hızı ve kapsamı, bilimsel ve teknik ilerlemede, daha sonraki dönemlere oranla görülmemiş boyutlara ulaşmış ve örgütlerin ve yöneticilerinin bu dinamik ve hızlı değişime ayak uydurabilmeleri çağımızın temel sorunlarından biri haline gelmiştir. Bu nedenle modern bir örgüt bakımından hayatta kalmanın ve verimliliği artırmanın temel koşulu, yeniliklere uyabilmesi ve bu faaliyeti örgütsel hayatın bir parçası haline getirmesidir, içinde oluştukları toplumsal çevrenin bir ürünü olan örgütler, bu çevrenin sürekli değişmesi karşısında, kendilerini çevreden gelen bu değişmeye uydurmak zorunluluğu ile karşı karşıyadırlar. İşte tüm bu uyum faaliyetini o örgütün yöneticileri yapar. Yöneticilerin gelişmelere ayak uydurması yani sürekli kendini geliştirmesi veya örgüt tarafından geliştirilmesi, verimliliği sağlamanın ve artırmanın temel koşuludur. Kısaca yönetici geliştirme, yöneticilerin içinde bulunduğu bir faaliyettir. Yöneticilerin eğitimi ve gelişiminin gerekliliğini içeren bu tezin amacı; günümüz yöneticisinden neler beklendiğini, nasıl daha etkin ve verimli olabileceğini, yönetici eğitimII ve geliştirilmesine yönelik programların neler olduğunu ve bu programların uygulama alanlarını ortaya koymaktır.Bu tez çalışmasında, yönetici geliştirme konusunda ampirik çalışma olarak bir ankete yer verilmiş ve anketin kapsamını K.K.K.lığında görev yapan yönetici askeri personel oluşturmuştur. Günümüzde örgütlerdeki yönetici geliştirme faaliyetlerinin düzenlenmesi ve sürekliliğinin sağlanması hayati öneme haizdir. Tezde ulaşılmak istenen sonuç, ülkemiz için hayati öneme haiz bir sosyal örgüt olan K.K.K.lığında YG'ye önem verildiği, YG programlarına büyük ölçüde yer verildiği, uygulandığı ve YG'nin, örgüt başarısı için“olmazsa olmaz”koşulu olarak kabul edildiğini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT MASTER THESIS MANAGEMENT DEVELOPMENT OPERATIONS IN ORGANIZATIONS A Research in Turkish Land Forces Command Unsal SI?RI Supervisor Assoc. Prof..Dr. Nurallah GENÇ 1997, Page : 146 Jury Assoc. Prof. Dr. Nurullah GENÇ Prof. Dr. Dursun BİNGÖL ABSTRACT : Organisations have been developed in terms of social, cultural and economical change and this is to be continued. But in our time, the speed and content of change is reached enormous dimensions because of scientific and technical progress compared with past times. And keeping steps with these dynamic and speedy changes have been main problem for organizations. For a modern organization, the main condition for surviving and increasing efficiency is to be in an harmony with these changes and adopt them to its own organisation. Organizations face with the need to adopt themselves to the changes in their environment in which they came from. The ones in an organization that makes these adoptment activities are the managers of that organization. From the point of managers, keeping step with the innovations and increasing the efficiency of the organization.IV This master thesis stresses the necessity and importance of managerial training and development. The aim of the study is to put forward the expectations from today's managers, to find out how to build the managers more efficient and productive and to know the methods of managerial training and development programs. This thesis includes an inquiry as an empirical research about managerial development in which the crowd is the military managers in Turkish Land Forces. In today's management idea, to establish and continue the managerial development programs is so important. At the end of the study it was expected to find out that, as an organization, Turkish Army has and establishes managerial development programs and see these programs as inevitable conditions for the success of the organization.