Kahramanmaraş koşullarında farklı dozlarda azot ve çinko gübrelerinin mısırın verim ve bazı verim unsurlarına etkisi
Effects of nitrogen and zinc fertilizers at different doses on yield and some yield components of corn in Kahramanmaraş conditions
- Tez No: 633898
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ YÜRÜRDURMAZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma Kahramanmaraş Bölgesinde mısır bitkisinin azot ve çinkolu gübreye duyduğu ihtiyacı belirlemek üzere Kahramanmaraş Üniversitesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme arazisinde 2019 yılına yapılmıştır. Çalışma, tesadüf blokları deneme planına göre 3 tekerrür olarak yürütülmüştür. Azot gübre (Üre) dozları parsele 0 kg/da(N0), 15 kg/da(N15), 30kg/da(N30) N topraktan verilmiştir. Çinko gübresi bitki 3-4 yapraklıyken farklı miktarlarda 0 ppm(Zn0), 2500ppm(Zn25), 5000ppm (Zn50) yaprak üzerinden sıvı halde uygulanmıştır. Dekalp DKC6890 hibrit mısır çeşidi kullanılmıştır. Çalışma sonucuna göre azot × çinko uygulamaları mısırda; ilk koçan yüksekliği, nod sayısı, koçan boyu, koçan kalınlığı koçandaki sıra sayısı, koçandaki tane sayısı, koçan kılıfının koçan ağırlığına oranı, tane verimine etkisi önemli çıkmıştır. Bitki boyu, gövde çapı, tek koçan verimi ve bin dane ağırlığına etkisi önemsiz çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 2019 in Kahramanmaraş University Field Crops Department to determine the need of corn plant for nitrogen and zinc fertilizer in Kahramanmaraş Region. The study was carried out in 3 repetitions according to the randomized blocks trial plan by making arrangements. Nitrogen fertilizer (Urea) doses were given to the parcel from 0 kg/da(N0), 15 kg/da(N15), 30kg/da(N30) N soil. When the plant had 3-4 leaves, zinc fertilizer was applied in liquid form on different amounts of 0ppm(Zn0), 2500ppm(Zn25), 5000ppm (Zn50) on the leaf. Dekalp DKC6890 hybrid corn variety was used. According to the results of the study, nitrogen × zinc applications in corn; First cob height, node number, cob length, cob thickness, number of rows in cob, number of grains in cob, ratio of cob sheath to cob weight, and its effect on grain yield were significant. The effect on plant height, stem diameter, single cob yield and thousand seed weight was found to be insignificant.