24-34 hafta arası pprom tanılı gebeliklerde ekspektan yaklaşımın neonatal sonuçlara etkisi
Effect of latency time on neonatal outcome in pregnants diagnosed with pprom between 24-34 weeks
- Tez No: 634051
- Danışmanlar: DR. BEKİR SITKI İSENLİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Hastanemizde tedavi gören 24-34 hafta arası PPROM tanılı hastalarda bekleme süresinin, antibiyotik, betametazon ve MgS04 kullanımının neonatal sonuçlara etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Metod: Araştırma, 2010-2020 tarihleri arasında Sağlık Bakanlığı Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde PPROM tanısı alan 24-34 hafta arası gebelerin retrospektif olarak incelenmesi ve neonatal sonuçlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Hastaların verileri hastanemiz arşivinden ve ağ sisteminden kaydedilmiştir. Toplam 242 gebe ve yenidoğan verisi elde edilmiştir. Doğuştan majör anomalisi olmayan, tekil gebeliği olan, vajinal muayenede spekulumda göllenme izlenen veya amnisure testi pozitif olan gebeler çalışmaya dahil edilmiştir. Çoğul gebelikler, majör fetal anomalili gebelikler, 24 haftadan önce ve 34 haftadan sonra suyu gelen gebeler hariç tutulmuştur. Neonatal sonuçları etkilememesi açısından kronik hastalıkları olan gebeler hariç tutulmuştur. Bu hastalar yaş, gebelik haftası, parite, servikal dilatasyon, profilaktik antibiyotik, magnezyum sülfat, betametazon kullanımı, doğum ağırlığı, doğum zamanı ve şekli, neonatal komplikasyonlar, yoğun bakım ve solunum desteği açısından incelenmiştir. Analiz için SPSS 22.00 paket programı kullanılmıştır. Analizlerde kritik karar değeri 0,05 olarak alınmıştır. Bulgular: Latent süre 72 saat olan gruba göre daha yüksek saptandı (p=0,001). Hastaların bekleme süreleri ile PPROM haftası arasında negatif düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu görüldü (r=-0,351, p=0,01). 24-28, 28-32, >32 PPROM haftaları arasında 72 saat bekleme süresi olanlardan anlamlı olarak daha fazla izlendi (p32 hafta PPROM haftaları ile gebelik sayıları, doğum sayıları, servikal dilatasyonları ve gebelerin yaşları arasında anlamlı bir fark izlenmedi (p>0.05). Latent süre 32 PPROM haftaları arasında 72 saat bekleme süresi olanlardan anlamlı olarak daha fazla izlendi. 24-28 28-32, >32 hafta PPROM tanılı gebeliklerde bekleme süresine göre neonatal sonuçlarda istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmedi. Sonuç: 24-28 28-32, >32 hafta PPROM tanılı gebeliklerde bekleme süresine göre neonatal sonuçlarda istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmedi. >28 hafta PPROM tanılılarda ciddi solunum sıkıntısı en yüksek diğer grup antibiyotik verilenlerde görüldü (p72 saat olan gruba göre daha yüksek saptandı (p=0,001). Hastaların bekleme süreleri ile PPROM haftası arasında negatif düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu görüldü (r=-0,351, p=0,01). 28-32 hafta PPROM'lu gebelerin bebeklerinde geçici takipne görülme oranlarının 1 kür betametazon yapılan grupta daha fazla sayıda olduğu görüldü (p=0.01).
Özet (Çeviri)
Introduction: It has been aimed to study the effect of waiting time on neonatal conclusions in patients diagnosed with PPROM between 24-34 weeks treated in our hospital. Method: This study has been aimed to retrospectively analyze and determine the neonatal results of the 24-34 weeks pregnant women who were diagnosed with PPROM between 2010 and 2020 in the Ministry of Health Antalya Training and Research Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic. Patients have been researched from our hospital's archive and hospital's network system. Total 242 newborns and pregnancies have been studied. Pregnant women without congenital major anomalies, having a single pregnancy, no ponding on speculum in the vaginal examination or positive amnisure test were included in the study. Multiple pregnancies, pregnancies with major fetal anomalies, pregnant women whose amnion membrane rupture before 24 weeks and after 34 weeks have been excluded. Pregnant women with chronic diseases have been excluded to not affect the neonatal conclusions. These patients have been examined in terms of age, gestational week, parity, cervical dilation, prophylactic antibiotic, magnesium sulfate, betamethasone use, birth weight, time and form of delivery, neonatal complications, intensive care and respiratory support. SPSS 22.00 package program has been used for analysis. The critical decision value has been taken as 0.05 in the analysis. Results: In the group with a latent time 72 hours (p=0.001). It has been observed that there was a significant negative relationship between the waiting times of the patients and the week of PPROM (r =-0,351, p = 0.01). Between 24-28, 28-32 and >32 PPROM weeks, it has been observed that the intubation rate was significantly higher in the babies of pregnant women with a waiting time of 72 hours (p 32 weeks PPROM weeks and the number of pregnancies, birth numbers, cervical dilatations and ages of pregnant women (p >0.05). In the group with a latent period 32 PPROM weeks, the intubation rate was significantly higher in the babies of pregnant women with a waiting period of 72 hours. No statistically significant difference has been observed in neonatal results according to the waiting period in pregnancies diagnosed with PPROM 24-28, 28-32,> 32 weeks. Conclusion: No statistically significant difference has been observed in neonatal results according to the waiting period in pregnancies diagnosed with PPROM 24-28, 28-32,> 32 weeks. In the other antibiotic group with the highest respiratory distress, 28 weeks of PPROM diagnosis was observed (p 72 hours (p = 0.001). Significant negative relationship has been observed between the waiting times of the patients and the week of PPROM (r=-0,351, p=0.01). It has been observed that the rate of TTN in babies of pregnant women whose PPROM week was 28-32 weeks was higher in the group treated with 1 cure betamethasone (p = 0.01). It has been observed that the group receiving 1 dose of betamethasone had a higher rate of sepsis and a lower rate of jaundice (p=0.04).