A research about influencer marketing in Turkey and the analysis of general perception of high schoolers towards influencers in Turkey
Türkiyede influencer pazarlama sektörü ve liseli gençlerin influencırlara karşı genel bakış açısı analizi
- Tez No: 634145
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Teknolojik gelişmeler pazarlamacılar için yeni araçlar ve olanaklar sağlamıştır. Dünya'nın dijitalleşmesi sonucu insanlar birbirleri ile hızlı ve anlık iletişimler kurabilmektedirler. Influencer ve Influencer Pazarlama oldukça yeni birer terimdir. Sosyal medya sayesinde insanlar kendi içeriklerini üretmeye başladılar ve içerikler üzerinden görüş ve öneri paylaşmaya yöneldiler. İnsanlar sosyal medyada içerik üreten kişileri takip etmeye ve onlarla birer bağ kurmaya başladılar. Influencerlar insanların görüş ve fikirlerini etkileme gücüne sahiptirler. Şirketler de influencerları kullanarak potansiyel müşterileri kazanmanın yolunu aramaya başladılar. Bu çalışma influncerları ve influencer pazarlamayı anlamaya çalışmıştır. Türkiye Influencer Pazar'ı incelenmiş ve liseli gençler üzerinde bir anket yapılarak gençlerin influencerlara olan genel bakış açısı görülmeye çalışılmıştır. Bu tez, influencer ve influencer pazarlama alanında bilgi sahibi olmak isteyen kişiler için bir araç, Türkiye Pazarını ve liseli gençlerin influencerlara karşı bakış açısını anlamak için kullanılmayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
Technological developments allowed marketers with new tools and opportunities. The world became digital and instant, thus allowing people to constantly be in touch with each other. Influencer and Influencer Marketing are relatively new terms. Thanks to the social media, users started making their own contents and started sharing creations, recommendations, and information. People began following others who were influencing them throughout their daily lives and formed relationships. These influencers have the power to affect others on their values and views, and companies use these influencers in their marketing campaigns to attract potential customers. This research tried to understand what an influencer is and what is influencer marketing. Influencer marketing in Turkey was examined and a survey was made on high schoolers to understand their general perception towards influencers so marketers can possibly get an idea about youths view on this topic. Hopefully, this paper can help others who want to know more about influencers and influencer marketing in Turkey, and the general view of high schoolers.