ESHRE/ESGE kadın genital traktus anomalileri klasifikasyonuna göre U1-A uterin anomalilerin endometriyumun lateral duvarlarından alınan spesmen biyopsilerinde implantasyon belirteçlerin araştırılması
Investigation of implantation markers of anomalies classified as U1-A uterine according to eshre/esge classification of female genital tractus anomalies in biopsy specimens obtained from the lateral walls of the endometrium
- Tez No: 634243
- Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ PABUÇCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Giriş Uterin malformasyonların çeşitli türleri ve sınıfları tanımlanmış ve yakın zamanda kadın genital sistem anomalileri üzerine ESHRE/ESGE sınıflandırma sistemi yayınlanmıştır. Daha önce T-shaped uterin anomalilerinde de açıklanmayan inferitilite, tekrarlayan implantasyon başarısızlığı, rekürren gebelik kaybı olan hastalarda yapılan çalışmalarda ameliyat sonrası olumlu gebelik sonuçları elde edilmiş. Bu hastalarda yapılan cerrahi işlem sonrası endometrial gland ve vaskülaritesinin artmasının sebep olduğu düşünülerek çalışmamızda primer amacımız, sınıf U1a anomalileri olan hastalarda histeroskopik cerrahi öncesi ve sonrasında endometriumun lateral duvarlarından alınan spesmen biyopsilerinde implantasyon belirteçlerini (αVβ3 integrin) subepitelyal gland sayısı ve vaskülarizasyonunu karşılaştırmaktır. Materyal ve Metod U1-A uterin anomalili 20 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalarda açıklanmayan infertilite tekrarlayan implantasyon başarısızlığı rekürren gebelik kaybı gibi kötü obstetrik sonuç öyküleri vardır. Daha önce uterin cerrahi öyküsü olanlar çalışma dışı bırakılmıştır. Hastalardan 3 ay ara ile histeroskopik T-shaped operasyonu öncesi ve sonrasında endometium lateral duvarlarından sekretuar fazda biyopsi spesmeni alınmıştır. Patoloji laboratuvarında alınan spesmen biyopsileri histopatolojik ve immünohistokimyasal olarak incelenmiştir. Histopatolojik incelemede subepitelyal gland sayımı ve vasküler yapı sayımı yapılmıştır. İmmünohistokimyasal incelemede endometrial reseptivite markırlarından αVβ3 integrin DAKO autostainer CD61 antikoru 1/60 konsantrasyonda kullanılarak incelenmiştir. İncelemeler sonucunda CD61 gland, stroma ve vasküler duvar ekspresyonu, gland ve vasküler yapı sayı parametreleri kaydedilmiştir. Veriler, SPSS V25 ile analiz edilmiştir. Bulgular Örnekler vaskülarizasyon açısından değerlendirildiğinde, ameliyat sonrasında alınan materyallerde vasküler yapıların sayıca artmış oldukları izlendi. Ayrıca ameliyat sonrasına ait biyopsi örneklerinde damar çaplarının göreceli olarak daha geniş ve damar duvarlarının ise daha kalınlaşmış oldukları gözlendi. Subepitelyal gland sayısı, ameliyat sonrası biyopsi alınan grupta glandların sayısı, ameliyat öncesi alınan gruba göre daha yüksek olduğu izlendi. İmmünohistokimyasal incelemede CD61 ekspresyonu 2 paternde izlendi. Birincisi hücreler içerisinde belirgin, yoğun sitoplazmik bir boyanmaydı. Birkaç olguda ise CD61 ekstraselüler alanlarda noktalar halinde (Dot-like ekspresyonu) gözlendi. Yaygın ve kuvvetli sitoplazmik ekspresyonun yanı sıra noktalar halindeki (Dot-like ekspresyon) CD61 ekspresyonu da pozitif olarak kabul edildi. Ameliyat öncesi ve sonrasında CD61 endometrial gland ve damar ekspresyonu yönünden anlamlı bir fark olmadığı ancak stromada ise ameliyat sonrası daha yoğun ekprese olduğu gözlendi . 0. ve 3. Aylar arasında CD61 gland, damar sağ ve sol değerleri yönünden istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı bulunmuştur (p>0,05). 0. ve 3. aylar arasında CD61 Stroma sağ değerleri (p=0,012) ve sol değerleri (p=0,227) yönünden istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu bulunmuştur. 0. ve 3.
Özet (Çeviri)
Introduction Various types and classes of uterine malformations have been identified and the ESHRE / ESGE classification system has recently been published on female genital system anomalies. Postoperative positive pregnancy results were obtained in studies conducted in patients with infertility, recurrent implantation failure, and recurrent pregnancy loss, which were not previously described in T-shaped uterine anomalies. Considering the increase in endometrial gland and vascularity after the surgical procedure performed in these patients, our primary goal in our study is to compare the number of implantation markers (αVβ3 integrin) and subepithelial glands in the specimen biopsies taken from the lateral walls of the endometrium before and after hysteroscopic surgery in patients with class U1a anomalies. Material and Method Twenty patients with U1-A uterine anomaly were included in the study. Patients have poor obstetric outcome stories such as unexplained inferility, recurrent implantation failure, recurrent pregnancy loss. Those with a history of uterine surgery were excluded from the study. Secretory phase biopsy specimens were taken from the endometium lateral walls before and after hysteroscopic T-shaped operation with an interval of 3 months. The specimen biopsies taken in the pathology laboratory were examined histopathologically and immunohistochemically. In histopathological examination, subepithelial gland count and vascular structure count were performed. In immunohistochemical examination, αVβ3 integrin DAKO autostainer CD61 antibody, one of the endometrial receptivity markers, was examined using 1/60 concentration. As a result of the examinations, CD61 gland, stroma and vascular wall expression, gland and vascular structure number parameters were recorded. The data were analyzed with SPSS V25. Results When the samples were evaluated for vascularization, the number of vascular structures was increased in the materials taken after surgery. In addition, it was observed that the vessel diameters were relatively wider and the vessel walls were thicker in the biopsy samples after surgery. It was observed that the number of subepithelial glands was higher in the group that received the biopsy after surgery than in the group that received it before the surgery. In immunohistochemical examination, CD61 expression was observed in 2 patterns. The first was a prominent, dense cytoplasmic staining within cells. In a few cases, CD61 was observed as dots (Dot-like expression) in extracellular areas. Common and strong cytoplasmic expression, as well as Dot-like expression, CD61 expression was also considered positive. It was observed that there was no significant difference in CD61 endometrial glandular and vascular expression before and after surgery, but more intense expression was observed in stroma after surgery . It was found that there was no statistically significant difference between 0 and 3 months in terms of CD61 gland, vascular right and left values (p>0.05). There was a statistically significant difference between 0 and 3 months between CD61 Stroma right values (P=0.012) and left values (P=0.227).