Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi dış yerleşkelerinde görev yapan idari personelin örgütsel adalet algıları ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişki
The relationship between organizational justice perceptions and organizational commitment of administrative staff working in Zonguldak Bülent Ecevit University's external campuses
- Tez No: 634244
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL KESİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışmada Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi dış yerleşkelerinde görev yapan idari personelin örgütsel adalet algıları ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişki incelenmiştir. İşgörenin örgütsel adalet algısını etkileyen unsurların ve bunların örgütsel bağlılıkları üzerindeki etkilerinin neler olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmada anket yöntemi kullanılmıştır. Ankette 5'li Likert Tipi ölçek uygulanmıştır. Anketimize gönüllü olarak 245 kişi katılmış, anketlerin sağlıklı veri temin eden 242 adedi kullanılmıştır. Anket sonuçlarının değerlendirilmesinde SPSS 18.0 paket programı ile analizler yapılmıştır. Günümüzde artık yadsınamaz bir gerçek olarak kabul edilen örgüt için daha özverili çalışacak, örgütün amaç, hedef ve değerlerini benimsemiş, kendi değerleri ile örgütün değerlerini özdeşleştirmiş işgörenlerin örgütte çalışıyor olması daha aktif ve başarılı bir çalışma ortamının sağlanmasında ve örgütsel hedeflerin gerçekleştirilmesinde en önemli etkenlerden biridir. İşgörenlerin bu bağlılık düzeyine ulaşabilmesi için örgütten olan beklentilerinin karşılanması gerekmektedir. Bunu sağlamanın temeli de bireyde örgüt içi adalet algısının tesis edilmesidir. Bu nedenle öncelikle örgütsel adaletin sağlanması, çalışanlara eşit şekilde davranılması, yürütülen faaliyetlerin amacının ve sonuçlarının net olarak ifade edilmesi gerekmektedir. Bu tarz faaliyetler örgütsel adalet algısının oluşmasını sağladığı gibi örgütsel bağlılık hissinin oluşmasını ve kuvvetlenmesini de sağlayacaktır. Araştırma sonucunda işgörenlerin örgütsel adalet algısına sahip oldukları görülmektedir. Örgütsel adalet algısının tüm alt boyutlarında genel olarak adalet algısının işgörenlerde hâkim olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca işgörenlerin örgütsel bağlılığa sahip oldukları ve bunun temel nedeninin işten ayrılmanın kendilerine yükleyecek olduğu maliyet ile karşılaşmak istemedikleri sonucu ortaya çıkmaktadır. Günümüzde ülkemizin mevcut koşullarında yeni iş bulmanın zorluğu ve yeni işe girildiğinde elde edilecek gelir düzeyi arasındaki değişiklik ve devlet kurumunda çalışıyor olmanın verdiği güven ve gelecek garantisi hissi işgörenlerin örgütsel bağlılığın alt boyutlarından olan devam bağlılığının güçlü çıkmasına neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between organizational justice perceptions and organizational commitment of administrative staff working in Zonguldak Bülent Ecevit University's external campuses was examined. It has been tried to determine what are the factors affecting the perception of organizational justice of the employee and what are their effects on their organizational commitment. Questionnaire method was used in the study. A 5-point Likert Type scale was applied in the survey. 245 people voluntarily participated in our survey, 242 of them were used to provide healthy data. In evaluating the results of the survey, analyzes were made with the package program in SPSS 18.0. It is an undeniable fact that the employees; who will work more selflessly for the organization, adopt the goals, objectives and values of the organization, and identify the values of the organization with its own values; work in the organization is one of the most important factors in providing a more active and successful working environment and achieving organizational goals. In order for the employees to reach this level of commitment, their expectations from the organization must be met. The basis of this is the establishment of the perception of justice within the organization in the individual. For this reason, it is necessary to provide organizational justice, to treat employees equally, and to clearly state the purpose and results of the activities carried out. Such activities will not only create the perception of organizational justice, but also will create and strengthen the sense of organizational commitment As a result of the research, it is seen that the employees have the perception of organizational justice. It is concluded that in all sub-dimensions of organizational justice perception, the perception of justice is dominant in the employees. In addition, it turns out that the employees have organizational commitment and the main reason for this is that they do not want to face the cost of leaving the job. The change between the difficulty of finding new jobs in the current conditions of our country, the level of income to be obtained when entering a new job and the sense of trust and future guarantee of working in the state institution cause the attendance of employees to continue, causes strong attendance of employees to be one of the sub-dimensions of organizational commitment.