Alb2 tipi bazı bileşiklerin elektron momentum dağılımlarının belirlenmesi
Calculation of electron momentum distributions of alb2-type compounds
- Tez No: 634287
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Bu çalışmada, AlB2 tipi bazı bileşiklerin farklı basınç altındaki tek boyutlu elektron momentum dağılımları olan Compton Profile değerleri farklı basınçlar altında hesaplamak ve basınca bağlı olarak Compton Profile değişimlerinin tespit etmek amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmada, AlB2 tipi ScB2, TiB2, VB2, MnB2, ZrB2 ve HfB2 kristallerin 100 doğrultusundaki farklı basınçlarda Compton Profillerini hesaplamak için CRYSTAL14 programında yer alan LCAO-DFT yöntemi genelleştirilmiş ikinci mertebe gradyan yaklaşımı kullanılmıştır. Bu teorik Compton Profillerinin basınca bağlı değişimlerini tespit etmek için 0 GPa basınçtaki Compton Profillere göre tanımlanan fark profilleri hesaplanmaktadır. Bulgular: AlB2 tipi ScB2, TiB2, VB2, MnB2, ZrB2 ve HfB2 kristallerin 100 doğrultusunda Compton Profilleri 0, 15, 30, 45, 60 ve 75 GPa'da hesaplanmıştır. Basıncın olmadığı duruma göre farklı basınçlarda Compton Profile değerlerinin değişimlerini ifade eden fark profilleri hesaplanmıştır. Sonuç: Basıncın valans elektronların ve daha iç yörüngelerdeki elektronların momentum dağılımlarını değişirken iç yörünge elektronlarının (K tabakası elektronlarının) basınçtan etkilenmemektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it was aimed to calculate the Compton Profile values of AlB2 type compounds, which are one-dimensional electron momentum distributions, at different pressures and to determine the Compton Profile changes via the pressure. Method: The generalized second order gradient approach of the LCAO-DFT method in the CRYSTAL14 program was used to calculate Compton Profiles at different pressures at the 100 direction of AlB2 type compounds, ScB2, TiB2, VB2, MnB2, ZrB2, and HfB2 crystals. To determine the pressure-dependent variations of these theoretical Compton Profiles, the difference profiles defined to Compton Profiles at 0 GPa pressure are calculated. Findings: Compton Profiles in the 100 direction of these crystals have been calculated at 0, 15, 30, 45, 60 and 75 GPa. The difference profiles, which reveal the changes of the Compton Profiles values at different pressures depending on the situation without pressure have been also calculated. Results: While the momentum distributions of valence and inner shell electrons change with the effect of pressure, it is determined that the momentum distributions of the core electrons (i.e. K shell electrons) are not affected by pressure.