Pazarlama sürecinde dijital promosyonun satın alma davranışına etkisi üzerine bir araştırma
A research on effect of digital promation on purchhase behaviour in marketing
  1. Tez No: 634288
  2. Yazar: ERCAN CIVAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İşletme, Journalism, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Rekabetçi pazar ortamında işletmeler yeni müşteri kazanmaya yönelik çalışmalar yaparken aynı zaman ve mevcut müşterilerini elde tutmak için birtakım stratejiler izlemektedir. Bu stratejilerden biri müşterilere yönelik olan promosyon çalışmalarıdır. Hedef kitlesine promosyonla ulaşmayı amaçlayan işletmeler yeni müşteriler kazanırken mevcut müşterilerinin bağlılığını artırmaktadır. Dijital dünyada yaşanan gelişmelere bağlı olarak insanlar artık alacakları ürün ya da hizmetleri internet üzerinden araştırarak satın almaya başlamıştır ve bu durum dijital promosyonun işletmeler için önemini arttırmıştır. Pazarlama karmasının 7P'sinden biri olan tutundurmanın başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için rakip firmalardan farklı dijital promosyonlar müşterilere sunulmalıdır. Geleneksel promosyon çalışmalarının yanında çağın gerektirdiği dijital promosyonlar işletmelerin tüketicilerle iletişim kurarak onların istek ve ihtiyaçlarına yönelik ürün ya da hizmet sunabilmelerine imkân sağlamaktadır. Ayrıca promosyon sayesinde müşteri memnuniyeti sağlanarak müşteri sadakati oluşturulmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, pazarlama sürecinde dijital promosyonun satın alma davranışına etkisinin incelenmesidir. Araştırma nicel bir araştırma olup veri toplama tekniği olarak anket, veri toplama aracı olarak da anket formu kullanılmıştır. Ankete katılan 446 kişinin verdiği yanıtlar SPSS programında analiz edilmiştir. Araştırma sonucuna göre; promosyonların satın almada faydalı olduğunu düşünenlerin promosyonlara katılma durumu ve isteği fazladır. Marka sadakati fazla ve promosyon algısı olumsuz olan müşteriler üzerinde etkisinin düşük olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In the competitive market environment, businesses are working towards gaining new customers, meanwhile they follow a number of strategies to keep their existing customers too. One of these strategies is promotional activities. Corporations, aiming to reach their target market through promotion, increase the loyalty of the existing customers while gaining new customers. Following the developments in digital world, people search the Internet about the product or services they think to buy, which increased the importance of digital promotion for businesses. In order to be successful, as one of the 7Ps of marketing profits, different digital promotions from competitors should be offered to customers. In addition to traditional promotions, modern promotional campaigns allow companies to contact with consumers and offer specialized products and services that meet their needs. Moreover, promotions increase customer satisfaction and leads to stronger loyalty. The main purpose of this study is to investigate the effect of digital promotion on purchasing behavior of customers. A quantitative research method is adopted in the research, and survey technique is used as the data collection tool. 446 people are participated in the survey, and results are analyzed using the SPSS software. The research revealed that people who regard promotions as beneficial do engage in and are more willing to benefit from promotions. However, people with high level of brand loyalty and having a negative perception about promotions are less affected by digital promotions.