Gürültüye bağlı işitme kaybı olan bireylerde vestibüler fonksiyonların ve çift görev performansının değerlendirilmesi
Evaluation of vestibular functions and dual task performance in individuals with noise induced hearing loss
  1. Tez No: 634299
  2. Yazar: EMRE SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU MÜJDECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Gürültüye maruz kalan bireylerde sıklıkla gürültüye bağlı işitme kaybı (GBİK) oluşmaktadır. GBİK'li bireyler iş yerlerinde zorlu koşullar altında çalışmaktadır ve sıklıkla aynı anda iki görevi yapmaları gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı GBİK olan bireylerde vestibüler fonksiyonların ve çift görev performansının değerlendirilmesidir. Bu çalışmaya GBİK olan 50 birey ile gürültüye maruz kalan ancak işitme kaybı olmayan 25 birey dahil edildi. GBİK'li bireyler saf ses ortalamasına göre 2 gruba ayrıldı. GBİK 20 dB ile 40 dB arasında olan 25 birey 1. gruba dahil edildi. GBİK 40 dB'den fazla olan 25 birey 2. gruba dahil edildi. Gürültüye maruz kalan ancak işitme kaybı olmayan 25 birey ise 3. grup (kontrol grubu) olarak kabul edildi. Bu bireylerin vestibüler fonksiyonlarını değerlendirmek için tek ayak üstünde durma testi (TADT), fonksiyonel uzanma testi (FUT), zamanlı kalk ve yürü testi (ZKYT), head impulse test (HIT), videonistagmografi ile baş sallama testi, spontan nistagmus testi ve kalorik test uygulandı. Vizüel analog skala (VAS) ise bireylerin dengesizlik seviyesini belirlemek için kullanıldı. Bireylerin çift görev performanslarını değerlendirmek için bireylere ZKYT ile eş zamanlı bilişsel ve motor ek görevler verildi. GBİK fazla olan bireyler (2. grup) daha fazla anormal kalorik cevaba sahipti (p0.05). GBİK fazla olan bireylerde (>40 dB) daha fazla vestibüler etkilenim olduğu ve çift görev performansının daha kötü olduğu bulundu. GBİK olan fabrika işçilerinde vestibüler değerlendirme ve çift görev performansının değerlendirilmesi, bu bireylerde düşme riskinin ve düşmeyi önleme stratejilerinin belirlenmesinde faydalı bilgiler sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Noise- induced hearing loss (NIHL) frequently occurs in individuals exposed to noise. Individuals with NIHL work in difficult conditions at workplaces and often have to perform dual tasks at the same time. The aim of this study is to evaluate vestibular functions and dual task performance in individuals with NIHL. This study included 50 individuals with NIHL and 25 individuals who were exposed to noise but without hearing loss. Individuals with NIHL were divided into 2 groups according to pure tone avarage. Twenty-five individuals whose NIHL was between 20 dB and 40 dB were included in the 1. group and 25 individuals with whose NIHL was higher than 40 dB were included in the 2. group. Twenty-five healthy individuals who were exposed to noise but did not have hearing loss were determined as the 3. group (control group). To assess the vestibular functions of these individuals, one-leg standing test (OLST), functional reach test (FRT), timed up and go test (TUGT) and head impulse test (HIT) were performed. Also head shaking test, spontaneous nystagmus test and caloric test were performed with videonistagmography. Visual analog scale (VAS) was used to determine the level of individuals' imbalance complaints. In order to evaluate the dual-task performances of the individuals, individuals were given cognitive and motor tasks simultaneously with TUGT. Individuals with higher NIHL (group 2) had more abnormal caloric responses (p 0.05). It was found that individuals with higher NIHL (> 40 dB) had more vestibular deficit and had worse dual-task performance. Vestibular evaluation and dual-task performance assessment of factory workers with GBİK can provide useful information in determining the risk of falling and fall prevention strategies in these individuals.