Ergenlerde akıllı telefon bayğımlılığının sosyal dışlanma (Ostrasizm) ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of smartphone addiction with social exclusion (ostracism) in adolescents
  1. Tez No: 634337
  2. Yazar: AYNUR BAĞIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE BİRGÜL CUMURCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu araştırmada liseye devam eden öğrencilerin akıllı telefon bağımlılığının sosyal dışlanma ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Araştırmamızın çalışma grubunu 2019-2020 eğitim- öğretim yılı Diyarbakır il merkezi ve Çınar ilçesinde bulunan toplam 10 lisede öğrenim görmekte olan 502 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmanın verileri ''Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği'' ve ''Ergenler İçin Ostrasizm (Sosyal Dışlanma) Ölçeği'' aracılığı ile toplanmıştır. Araştırma nicel bir araştırma olup, genel tarama modeli türlerinden olan ilişkisel tarama modeline uygun olarak desenlenmiştir. Araştırmada elde edilen veriler SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma verilerinin analizinde iki bağımsız grup için Mann-Whitney U, çoklu grup karşılaştırmaları için Kruskal-Wallis, kategorik değişkenler arasındaki ilişkilerin analizi için Ki-kare analizi ve Spearman's Rho korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Investigation of the relationship between smartphone Addiction and Social Exclusion (Ostracism) in Adolescents Objective: In this study, it was aimed to investigate the relationship between smartphone addiction and social exclusion of students attending high school. Material and Method: The study group of our study consisted of 502 students studying in 10 high schools in Diyarbakır city center and Çınar district in 2019-2020 academic year. The data of the research were collected by means of“Smart Phone Addiction Scale”and“Adolescence Ostracism (Social Exclusion) Scale”. The research is a quantitative research and is designed in accordance with the relational screening model, which is one of the general screening model types. The data obtained in the study were analyzed using the SPSS package program. In the analysis of the research data, Mann-Whitney U was used for two independent groups, Kruskal-Wallis for multiple group comparisons, Chi-square analysis and Spearman's Rho correlation analysis were used to analyze the relationships between categorical variables.