Kronik obstrüktif akciğer hastalığı alevlenmesinde solunum kaslarının sonografik olarak incelenmesi ve alevlenmenin klinik şiddeti ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Sonographic examination of respiratory muscles at chronic obstructive lung disease exacerbation and evaluation of the relationship wi̇th the clinical severi̇ty of exacerbati̇on
  1. Tez No: 634338
  2. Yazar: SEMİHA AKBULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZELİHA COŞGUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmadaki esas amacımız, KOAH alevlenme hastalarında, solunum kaslarının artmış yükünün dolaylı göstergesi olarak parasternal interkostal ve diyafram solunum kaslarındaki kalınlaşma fraksiyonunu sonografik olarak incelemek ve alevlenmenin klinik şiddeti ile ilişkisinin saptamaktır. Çalışmamız Abant İzzet Baysal Üniversitesi Göğüs Hastalıkları ve Radyoloji ABD'de 01.09.2019-24.03.2020 tarihleri arasında prospektif olarak gerçekleştirildi. 50 yaş üstünde olan, GOLD kriterlerine göre bilinen KOAH tanısı olan ve hastaneye KOAH alevlenme şikâyeti ile başvuran toplam 159 hasta sonografik olarak değerlendirildi. Hastaların 63'ünün hafif, 63'ünün orta ve 33'ünün ağır şiddette alevlenme kliniği vardı.
Özet (Çeviri)
In this study, our aim is to examine the thickening fraction of the parasternal intercostal and diaphragm respiratory muscles as an indirect indicator of the increased load of respiratory muscles in patients with COPD exacerbation and to determine the its relationship between clinical severity of exacerbation. Our study was conducted prospectively between 01.09.2019-24.03.2020 in Abant Izzet Baysal University Chest Diseases and Radiology Departments. A total of 159 patients who were over 50 years of age, with a diagnosis of COPD known according to GOLD criteria, and with a complaint of COPD exacerbation to the hospital, were evaluated sonographically. Of the patients, 63 had mild, 63 had moderate and 33 had severe exacerbation.