Extraction and food application of mucilage from okra
Bamyadan müsilaj ekstraksiyonu ve gıda uygulaması
- Tez No: 634352
- Danışmanlar: PROF. DR. MEDENİ MASKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın temel amacı bamyadan (Abelmoschus esculentus) müsilaj ekstraksiyonunu araştırmak böylece bamyanın fonksiyonel özelliklerini değerlendirmek ve karşılaştırmaktır. Deney tasarımı, Yanıt Yüzey Metodolojisi (RSM) kullanılarak yapılmıştır. Bu çalışmada kullanılan bağımsız değişkenler ekstraksiyon sıcaklığı (25–80ºC), ekstraksiyon süresi (1-7 saat) ve su: hammadde oranı (4: 1–10: 1) dır. Bağımlı değişkenler ekstraksiyon verimi, şişme indeksi, emülsiyon kapasitesi, emülsiyon stabilitesi, antioksidan aktivite ve fenolik içeriğidir. Bağımsız proses değişkenlerinin sayısal optimizasyonu ile ekstraksiyon süresi, su-bamya oranı ve ekstraksiyon sıcaklığı için optimum değişkenler sırasıyla 1.52 saat, 7.2 ve 50.51ºC olarak bulunmuştur. Bu optimum koşullarda; ekstraksiyon verimi, şişme kapasitesi, emülsiyon kapasitesi, emülsiyon stabilitesi, antioksidan kapasite ve toplam fenolik içeriğinin sırasıyla % 23.24, 44.2 (mL/g), % 47.05, % 50.18, % 38.95 ve 36.75 olduğu tahmin edilmektedir. Müsilaj ilavesiyle yağ ayrılması azaltılmıştır ve emulsiyon stabilitesi korunmuştur. Bamya zamkının organoleptik olarak değerlendirilmesi kabul edilebilir ve tatmin edici bulunmuştur. Bamya müsilajı antep fıstığı ezmesinde stabilize edici olarak kullanılmıştır. Antep fıstığı ezmesindeki bamya müsilajı yüzdeleri arttıkça, yağ tutma kabiliyetinin arttığı ve üstte biriken yağ miktarının azaldığı bulunmuştur. Sonuçlar bamya müsilajının gıda formülasyonlarında umut verici bir katkı maddesi olarak kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to investigate the extraction of mucilage from okra (Abelmoschus esculentus) thereby evaluate and compare the functional properties of okra. Experimental design was performed by using Response Surface Methedology (RSM). The independent variables used in this study were extraction temperature (25–80ºC), extraction time (1-7 hr) and water to raw material ratio (4:1–10:1). The dependent variables were extraction yield, swelling index, emulsion capacity, emulsion stability, antioxidant activity and phenolics content. By numerical optimization of independent process variables, it was found that the optimum variables for extraction time, water to okra ratio and extraction temperature were 1.52 hr, 7.2 and 50.51ºC, respectively. At these optimum conditions; extraction yield, swelling capacity, emulsion capacity, emulsion stability, antioxidant capacity and total phenolics content were predicted to be 23.24 %, 44.2 (mL/g), 47.05 %, 50.18 %, 38.95% and 36.75, respectively. Oiling off was decreased with addition of mucilage and stability of the emulsion was enhanced. Organoleptic evaluation of okra mucilage found to be acceptable and satisfactory. The okra mucilage was used in pistachionuts paste as a stabilizer. It was found that as the percentages of okra mucilage in pistachionuts paste increased, ability of holding oil increased and amount of oil accumulated at the top decreased. Results showed that okra mucilage can be used as a promising additive in food formulations.