Seramik sağlık gereçleri üretiminde iş sağlığı ve güvenliği
Occupational health and safety in ceramic sanitary ware production
- Tez No: 634480
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENK GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmayı yapmaktaki amaç, seramik sağlık gereçleri üretimini iş sağlığı ve güvenliği yönünden değerlendirmek, sektör özelinde tehlike ve riskleri tespit etmektir. Farklı iş ve işletmelerde olduğu gibi çalışanların seramik sağlık gereçleri üretiminde de maruz kalabileceği benzer tehlikeler yer almaktadır. Benzer olanlar yanı sıra sektör özelinde farklı tehlike kaynakları da yer almaktadır. Toz, gürültü, aydınlatma yetersizliği, ortam sıcaklığı benzer olanları oluştururken, silis tozu ve sektöre özel kullanılan kimyasallar farklı tehlike kaynaklarını oluşturmaktadır. İş sağlığı ve güvenliğinde amaç çalışanların çeşitli faktörlere maruziyetlerinin azaltılması olduğundan dolayı seramik sağlık gereçleri işletmesinde, L tipi matris risk değerlendirmesi metodu ile sektöre yönelik tehlike ve riskler tespit edildi. İşletme için tespit edilen tehlikeli olaylar üzerinden riskler; işletmenin bölümleri, düzeyleri ve risk etmenlerine göre analiz edilmiştir. Analiz sonucu en yüksek skorların yer aldığı; kapalı alan çalışmaları (çamur tankları içinde çalışmalar), sırlama işlemleri (manüel sırlama kabininde toz emiş sistemlerinin yeterli çekiş gücünde olmaması), elektrikli makineler ile çalışma (dip silme makineleri), bakım onarım çalışmaları (kaynak yapma) ve salgın (pandemi-covid 19) hastalıklarla mücadeleye yönelik öneriler sunuldu.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the production of ceramic sanitary ware in terms of occupational health and safety and to identify hazards and risks in the sector. Similar hazards exist in the production of ceramic sanitary ware as well as in different businesses and businesses. Apart from similar ones, there are different sources of danger in the sector. While dust, noise, lack of lighting, ambient temperature are similar, silica dust and chemicals used for the industry are different sources of danger. Since the aim of occupational health and safety is to decrease the exposure of the employees to various factors, hazards and risks to the sector were identified in the ceramic sanitary ware enterprise with the matrix risk assessment method. Risks over dangerous events detected for the enterprise; The departments of the business have been analyzed according to their levels and risk factors. The result of the analysis includes the highest scores; closed area work (work in mud tanks), glazing operations (dust extraction systems in manual glazing cabin not having sufficient traction), working with electric machines (bottom removal machines), maintenance and repair works (welding) and epidemic (pandemic-covid 19) recommendations for combating diseases were presented.