Kur'an'da Hz. Muhammed'in özellikleri
Mohammad's specialities in the Qur'an
- Tez No: 63452
- Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Hz. Muhammed (s.a.v) insanlığa rahmet olarak gönderilen en son peygamberdir. Kuran'ı Kerimde yüce Allah şöyle buyurmakladır :“ Biz seni ancak alemlere rahmet olarak gönderdik.”Hz. Muhammed (s.a.v) bütün Müslümanlar için bir örnektir. Bundan dolayı o bütün yönleri ile çok iyi bir şekilde bilinmek durumundadır. Halihazırda Allah Rasulünün hayatı özellikleri ve vasıfları hakkında bilgi veren bir çok kaynak bulunmaktadır. Bu kaynaklardan bazıları onun hayatını doğumundan vefatına nakletmektedirler. Bazıları onun çeşitli özelliklerini bildirmektedirler. Diğer bazıları ise onun şemaili hakkında geniş bilgi vermektedirler. Ancak Hz. Muhhamed (s.a.v) hakkında İlk elden bilgi alacağımız en önemli kaynak Kur'an' ı Kerimdir. Çünkü Kur' an Allah'ın kelamıdır. Bu düşünceden yola çıkarak Kur'an'a göre Hz. Muhammedin Özelliklerini araştırmaya başladık. Bu Araştırmanın gayesi Hz. Muhammed (s.a.v) Kur'an ayetlerinde bildirilen vasıflarıyla ortaya konulmasıdır. Ayrıca Hz. Muhammed' in bir peygamber ve bir insan olarak müslümanlara örnek olduğunu açıklamaktır. Bu araştırmada önce Kur'an-ı Kerim ve tefsirlerine başvurduk ayrıca Hz. Muhammed Hakkındaki çeşitli kitaplardan da istifade ettik. Bu çalışma bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm Hz. Muhammed' in peygamberlik özelliklerini, ikinci bölüm ise Uz. Muhammed' in insani yönlerini kapsamaktadır. Çalışmamız sonuç bölümü ve kaynakça ile son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Mohammad is the latest prophed who was sent to the mankind in order to be e mercy for them. İn the Qur'an Allah says“ We sent you for only a mercy for them.”Prophed Mohammad is a model for all muslims. That's why he has to be known well in his all aspects. There are already a lot of sources giving information a both his life end characteristics. Some of them tell us his life form his birth to his death. Some tell us his features and some others tell his characteristics and miracles. Nevertheles, the first and most important source to apply for any information about is the Qur'an. Because the Qur'an is the amounth of Allah's words. Beginning with this, we started to search his specialities in the Qur'an. Because of he has been told in the Qur'an as his specialities we aim to find out them all regarding the Qur'an worlds about his all features.Additionally, we aim to explain him as a model for all muslims. During this widely search we applied to the Qur'an and its commentaries and some other important books. This study consists of a preface summary and to other parts. The first part of the book consists of Mohammad's features about his prophethood and the second parth his humane features. The study ends in a concluding and a bibliograpy parts.