Hafif kognitif bozukluğu olan yaşlılarda egzersiz eğitiminin kognitif durum, mobilite, fiziksel performans, duygu durum ve yaşam kalitesi üzerine etkileri
Effects of exercise training on cognitive status, mobility, physical performance, emotional status, and quality of life in older adults with mild cognitive impairment
- Tez No: 634610
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA BAŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Hafif Kognitif Bozukluğu (HKB) olan yaşlılarda egzersiz eğitiminin kognitif durum, mobilite, fiziksel performans, duygu durum ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini incelemek amacıyla planlanan bu çalışmaya Mini Mental Durum Testi puanı 18-23 arasında olan 48 yaşlı dahil edildi. Birinci gruba orta şiddetli aerobik egzersiz eğitimi ve alt ekstremite kuvvetlendirme egzersizleri, ikinci gruba çift görev eğitimi ve alt ekstremite kuvvetlendirme egzersizleri ve üçüncü gruba orta şiddetli aerobik egzersiz eğitimi, çift görev eğitimi ve alt ekstremite kuvvetlendirme egzersizleri uygulandı. Kontrol grubuna ise alt ekstremite kuvvetlendirme egzersizleri uygulandı. Kognitif durum, alt ekstremite kas kuvveti, denge, mobilite, denge güvenlik algısı, fonksiyonel egzersiz kapasitesi, fiziksel performans, duygu durum ve yaşam kalitesi değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study, which was planned to examine the effects of exercise training on cognitive status, mobility, physical performance, emotional status, and quality of life, were included 48 elderly with mild cognitive impairment (MCI) that had 18-23 score on the Mini Mental Status Test. Moderate intensity aerobic exercise training and lower limb strengthening exercises were applied to the first group, dual task training and lower limb strengthening exercises did to the second group, and moderate intensity aerobic exercise training, dual task training, and lower limb strengthening exercises did to the third group. Lower limb strengthening exercises were applied to the control group. Cognitive status, lower limb muscle strength, balance, mobility, balance confidence, functional exercise capacity, physical performance, emotional status, and quality of life were evaluated.