Tarım sektöründe kredi sorunları ve bu sorunların aşılmasında tarım kredi kooperatiflerinin rolü
The Credit problems in agricultural sector and the role of agricultural credit cooperatives in overcoming these problems
- Tez No: 63467
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRÜ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
VI ÖZET Bu çalışmada tarım sektöründe kredi sorunları ve bu sorunların çözümün de tarım kredi kooperatiflerinin rolü incelenmiştir. Özellikle gelişmekte olan ülkeleri tanımlayan ekonomideki tarımsal nitelik, ihracaatın tarımsal ürünlerden oluşması, tarımsal gelirlerin Milli Gelir içerisindeki payının öteki sektörlerden fazla olması ve nü fusun önemli bir bölümünün tarımda istihdam edilmesi gibi sonuçlar doğurmaktadır. Gelişmekte olan ülkelerde insan kaynaklan tarımsal üretimi yürütmeye tek başına yeterli değildir. Tarımın finansmanında bu sektördeki sermaye birikimi olanaklarının gelişmekte olan ülkelerin tümünde çok sınırlı olması nedeniyle tarımsal krediler büyük önem kazanır. Tarımsal krediler üreticilerin üretim faktörlerine sahip olmasında ve üretimin artırılmasında önemli bir araçtır. Bu nedenlerle tarım sektöründeki işletmelerin sermaye yetersizliğinin giderilmesi için yeteri kadar uygun vade ve faizli kredi sağlanması zorunluluğu vardır. Günümüzde tarım sektörünün kredilendirme sistemi içerisinde tarım sektörün büyük çoğunluğunu oluşturan küçük üreticilerin kredi sağlayabilecekleri tek ör güt Tarım Kredi Kooperatifleri'dir. Günümüz koşullarında Tarım sektörünün kredi sorunlarını çözebilecek ve küçük üreticinin etken olabilmesine, güçlenmesine yardımcı olabilecek örgüt Tarım Kredi Kooperatifleridir.
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY In this study on the credit problems in agricultural sector and the significan ce of The Agricultural Credi Cooperatives in solving the problems have been rese arched. It caused by particularly descriptive account of quality in agricultural econo mic standing of the developing countries whose exports have formed only agricultu ral productions, and having more portion from agricultural income in the national in come than the other sectors, and employing the most important portion of the popu lation in agricultural field. Human resorces alone aren't sufficient enough to carry out the agricultural productions in developing countries. In finance of the agricultural credit has greather importance since havin being very limited amount of investment in all developing co untries. The agricultural credit is an important means for the producers have produc tion factors and the production is increased. So there is an absolute necessity for annihilating absence of investement by getting enough investment that has suitable date and interest. Nowadays The Agricultural Credit Cooperatives are the unique organizati ons from which insignificant producers, who are a large number of producers into the credit system, are able to get credit. Today's circumstances The Agricultural Credit Cooperatives are the organizations which are able to solve the problems of credit of the agricultural sector and help the insignifuant producers with developing and using its influence on them for being in an active manner.