Ceza Hukukunda davranış ve netice
Act and result in Criminal Law
- Tez No: 634687
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM ÖZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 434
Özet
Ceza Hukukunda Davranış ve Netice başlıklı bu tez, iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde öncelikle, terminoloji ve davranışsız suç olup olmayacağı sorunu ele alınmaktadır. Bunu takiben, gerek Kıta Avrupası gerekse Anglo-Amerikan hukuk sisteminde çokça tartışılan bir konu olan davranışın iradiliğinden ne anlaşılması gerektiği üzerinde durulmuştur. Daha sonra, davranışı açıklayan teoriler detaylı olarak irdelenmiş, bu yapılırken, ontolojik ve normatif teorilerin, davranışı açıklama çabaları ve bu teorilere yöneltilen eleştiriler çalışmada kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Akabinde, davranışın sayısını tespit edebilmek için ileri sürülen ölçütler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın en çok tartışılan ve belki de en zor olan kısmı ise, davranışın türlerinin ve davranışa göre suçların tasnifinin değerlendirildiği alt başlıktır. Hareket ve ihmal, açıklamak için ileri sürülen teoriler konusunda yapılan tercihi takiben, sırf hareket suçları, ihmal suçları ve karma davranışlı suçlar incelenmektedir. Çalışmanın ilk bölümü olan Davranış bölümü, son olarak, davranışa göre suçların, diğer ayrımlarına yer verilerek tamamlanmaktadır. İkinci bölümde ise, ilk olarak, netice kavramı ele alınmakta ve neticeyi açıklamaya yönelik ileri sürülen başlıca iki teori olan doğalcı teori ve hukuki teori, bunlara yöneltilen eleştirilerle birlikte değerlendirilmektedir. Her iki teori de kapsamlı bir biçimde ortaya konduktan sonra ise, İtalyan Ceza Kanunu ve Türk Ceza Kanunu'nun çeşitli hükümleri göz önünde bulundurularak, bunlar vasıtasıyla neticenin iki anlayışı arasında herhangi bir tercih yapılıp yapılmadığı belirlenmeye çalışılmaktadır. Davranış bölümünde olduğu gibi, Netice bölümünde de, netice ile suç sayısı arasındaki ilişki üzerinde durulmaktadır. Bu bölümün, dördüncü ve son başlığında ise, neticeye göre suçların tasnifi konusuna yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis, titled Act and Result in Criminal Law, consists of two main chapters. In the first chapter, initially, terminology and the problem of whether there might be a crime without a conduct (an act requirement) is discussed. Following this, what should be understood from the voluntary conduct, which is a subject that is widely discussed both in Continental Europe and in the Anglo-American legal system, will be emphasized. Then, the theories explaining the conduct are scrutinized in detail, and while doing this, efforts of ontological and normative theories directed to explain conduct and criticisms directed towards these theories, are examined in a comprehensive manner. Subsequently, the criteria asserted are tried to be specified in order to determine the number of behavior. The most discussed and perhaps the most difficult part of the study is the subheading where the types of conduct and the classification of crimes according to the conduct is evaluated. Following the preference made about the theories put forward to explain action and omission, crimes of mere act, crimes of omission and crimes of mixed conduct are examined. The Act chapter, which is the first chapter of the thesis, is finalized with the other distinctions of crimes according to conduct. In the second part, firstly, the concept of result is discussed and naturalist theory and legal theory, which are the two main theories asserted to explain the result, are evaluated together with the criticisms directed to them. After both theories are comprehensively put forward, by considering various provisions of the Italian Criminal Code and the Turkish Criminal Code, it is tried to determine whether any choice is made between the two understandings of the result. As in the Conduct chapter, the Result chapter also focuses on the relation between the number of results and crimes. In the fourth and the last subheading of this chapter, the topic of classification of crimes according to result is given coverage.